Lefotózták a kozmikus rózsát

A NASA WISE infravörös űrteleszkópjának felvételét igazán látványosra színezték.

2010. március 25., 07:20

A virágra emlékeztető alakú csillagközi por- és gázfelhő közepében születő csillagok találhatók. A fiatal, még alig néhány millió éves csillagokat tartalmazó halmaz neve Berkeley 59. E csillagok a kép közepétől kicsit jobbra, sűrűsödő kék pöttyökként ismerhetők fel – írta az

űrvilág.hu.


A Berkeley 59 halmaz és környezete a WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) hamis színezésű infravörös felvételén. A színkódolás: kék (3,4 μm hullámhosszon készült felvétel), zöldeskék (4,6 μm), zöld (12 μm) és vörös (22 μm). (Kép: NASA / JPL-Caltech / UCLA)

A képen ugyancsak kivehető az NGC 7822 katalógusjelű szupernóva-maradványból kiáramló, a palack nyakán kilövellő pezsgőére emlékeztető látványt nyújtó anyag. Ez valaha egy nagy tömegű csillag felrobbanásakor került a csillagközi térbe. A Tejútrendszernek ez a vidéke a Cepheus csillagkép irányában, tőlünk mintegy 3300 fényév távolságra található. A vöröses színek a csillagok sugárzása által felmelegített port jelzik. Zöld a felhő alacsonyabb hőmérsékletű széle, ahonnan összetettebb molekulák (policiklikus aromás szénhidrogének) sugárzása is észlelhető.