Lefotózták a bálna alakú holdat

Elkészítették a Szaturnusz szabálytalan alakú, leginkább egy nagy fehér bálnára, vagy egy krumplira emlékeztető Prometheus holdjának háromdimenziós hatást keltő képét.

2010. március 1., 19:03

A Prometheus a Szaturnuszhoz legközelebb keringő holdak egyike. A legszélesebb pontján 86 km átmérőjű szabálytalan alakú kis égitest körülbelül 140 ezer km távolságban rója pályáját az óriásbolygó körül. A lyukacsos jégvilágot 1980-ban fedezték fel a Voyager-1 űrszonda egyik felvételén – olvasható a

Magyar Csillagászati Egyesület hírportálján.

A holdacskáról 2009. december 26-án készítettek két fekete-fehér felvételt a Cassini űrszonda kislátószögű kamerájával. A kicsit más szögből rögzített felvételek megfelelő kombinálásával kapták az új szeteró képet, ami az erre szolgáló speciális szemüvegen át nézve valóban a térbeli hatás érzetét kelti. A kép nem csak a hold szabálytalan alakját mutatja, de felfedi a felszín köralakú "forradásait" is. Ezek a kráterek valószínűleg nagyon régi becsapódások nyomai, a Prometheus egykor viharos múltjának emlékei.

A térbeliség érzékeléséhez a képet speciális - az egyik szem előtt egy vörös, a másik előtt pedig egy zöld/kék szűrőfóliát tartalmazó - szemüvegen keresztül kell nézni. A felvételek körülbelül 57 ezer km távolságból készültek, 1 pixel 339 méternek felel meg. A holdnak a kép jobb alsó részén látható vége a bolygó fele mutat.