Kozmikus szörnyetegeket észlelt az űrteleszkóp

A Spitzer űrteleszkóp adatai alapján olyan ősi, a fejlődésük nagyon korai szakaszában lévő fekete lyukakat azonosítottak, melyek vizsgálata segíthet az első generációs galaxisok és csillagok kialakulásának megértésében.

2010. március 30., 06:05

A legnagyobb tömegű és legaktívabb fekete lyukak, az ún. kvazárok az aktív galaxisok magjaiban (AGN) találhatók, s általában egy fánk alakú, porból és gázból álló struktúra veszi körül őket, melynek anyaga egyben táplálja is ezeket a kozmikus szörnyetegeket. Az elképzelések szerint azonban a Világegyetem mai, poros állapotával ellentétben az ősi Univerzumban egyáltalában nem létezett még por, ami egyben azt is jelenti, hogy az első, primitív kvazárok környezetében sem volt. Ilyen "makulátlan" kvazárt mostanáig senki sem látott, a Spitzer űrteleszkóp segítségével azonban most kettőt is sikerült azonosítani tőlünk 13 milliárd fényév távolságban – jelentette a

Magyar Csillagászati Egyesület hírportálja.

A J0005-0006 és a J0303-0019 katalógusjelű objektumokat először az optikai tartományban azonosították az SDSS (Sloan Digital Sky Survey) alapján Xiaohui Fan (University of Arizona) vezetésével. Később az ultraibolya tartományban, illetve a Chandra űrobszervatóriummal a röntgentartományban is megfigyelték őket. Mindegyik felsorolt sugárzás a kvazár anyagelnyelési folyamatának eredményeként keletkezik. Ennek során a kibocsátott energia mennyisége olyan óriási, hogy ezek az objektumok egészen a Világegyetem megfigyelhető határáig detektálhatók.

Fan szerint ezek a fekete lyukak akkor jöttek létre - kevesebb, mint 1 milliárd évvel az Ősrobbanás után -, amikor az Univerzum még pormentes volt. A por kialakulásához szükséges molekulák ugyanis csak később, az első csillagok működésének eredményeként jelentek meg.