Vaskori vajat találtak Írországban

Ír munkások rábukkantak a világ legkorábbi csomagolt és későbbre eltárolt élelmiszerére. Háromezer éves vajat találtak egy írországi tőzegmocsárban.

2009. szeptember 4., 05:23

A tölgyhordót egy fatörzsből vájták ki, magassága csaknem 1 méter, átmérője pedig 30 centiméter. Színültig megtöltötték vajjal, majd lefedték tetővel – írta az MTI. A Discovery Channel híre hozzáteszi: két tőzegmunkás találta a vajat. – Letérdeltünk, mert valami keményet éreztünk a földben. A saját kezünkkel kapartuk ki. Messziről érezni lehetett a szagát, nagyon vonzott minket - nyilatkozta John Fitzharris, az egyik megtaláló.

A lelet az Ír Nemzeti Múzeum konzerváló részlegéhez került, ahol mind a hordót és a vajat megpróbálják megtisztítani, állagát megóvni és kielemezni. A szakemberek radiokarbonos kormeghatározás elvégzését is tervezik. A múzeum közleménye szerint az intézmény gyűjteményében van néhány hasonló hordó, amelyek a vaskorban (Kr. e. 500 és Kr. u. 500 között) készültek.

A szakemberek szerint a vaskori hordókészítők késsel, vésővel és fejszével dolgoztak. A hordó belsejében a vaj színe az évezredek során fehérre változott, állaga pedig a hullaviaszra emlékeztet.

– Igen ritka, hogy sikerül ilyen jó állapotban fennmaradt vajashordót találni, érintetlen fedéllel lezárva. A lelet igen értékes a nemzeti gyűjtemény számára - hangsúlyozta Padraig Clancy, a múzeum munkatársa.

Padraig Clancy meggyőződése szerint a vajat gyakorlati szempontokból süllyeszthették el a tőzegmocsárban, amely a vaskorban egyfajta primitív "frizsiderként" szolgált.

A tőzegmocsarakból eddig 270 "göngyöleg" került vajjal megtöltve. 2004-ben Richard Evershed, a Bristoli Egyetem kutatója munkatársaival megállapította, hogy ezekben a hordókban valóban vaj vagy zsír volt.

Mint Padraig Clancy megjegyezte, nem lehet biztosra tudni, hogy szimplán állagmegóvási célból süllyesztették el a vajat a tőzegmocsárban. Előfordulhat, hogy a tőzeg valamiféle primitív élelmiszer-feldolgozóként szolgált, s a vaj ízletesebbé vált benne.