Tanácstalan tudósok: valami rejtélyes történik a galaxisunk közepén

Két óriási gamma-sugarakat árasztó alakzatot fedeztek fel galaxisunk közepén. A csillagászok egyelőre nem tudják mi okozhatja őket.

2010. november 11., 15:49

A galaxis síkjától közel 25000 fényév távolságra nyújtózkodó buborékok a szem számára láthatatlanok. A gamma-sugárzás érzékelésére képes Fermi űrteleszkóp által közvetített adatok segítségével azonban a csillagászok képesek voltak felmérni struktúrájukat. Habár egész galaxisunk gyenge gamma-háttérsugárzásban fürdik, a rejtélyes alakzatok ennél jóval intenzívebb sugárzást bocsátanak ki magukból, ráadásul a körvonalaik is jól elhatárolhatóak - számolt be a Science Fiction blog.

Doug Finkbeiner, a Harvard-Smithsonian Csillagászati Központ egyik kutatója, aki elsők között volt tanúja a jelenségnek, NASA-nak adott nyilatkozatában számolt be a felfedezés részleteiről, azonban a "gamma-buborékok" mérhető paraméterein túl nem tudott többet elárulni - társaival továbbra is tanácstalanul a jelenség természetét és eredetét illetően. Ő maga úgy véli, hogy az alakzatok több millió évesek lehetnek.

A NASA a következő lehetséges magyarázatokkal szolgált:

"Az egyik lehetőség, hogy a galaxisunk közepében található szupermasszív fekete lyuk részecskekibocsátást okoz. A csillagászok más galaxisok megfigyelésekor már észlelték ezt a jelenségnek, amely során a centrális fekete lyukba zuhanó anyagból hadronizáció révén részecskék szóródnak szét. Nincs bizonyíték arra, hogy a Tejútrendszer fekete lyuka jelenleg ilyen "dzseteket" hozna létre, ám meglehet, hogy a múltban mégiscsak így volt, s most ennek utóhatásait láthatjuk.

A gamma-buborékok lehetnek akár csillagok kialakulásának melléktermékei is, s talán éppen a Tejútrendszer belső régióiban található nagy tömegű csillaghalmazok évmilliókkal ezelőtt történő születésekor jöttek létre. Más galaxisokban azt is megfigyelhettük, ahogyan a napkitöréseket óriási gázkiáramlás kíséri, s talán hasonló folyamatok állhatnak a gamma-buborékok hátterében is." - David Spergel, Princeton University, New Jersey

De mitől lenne ennyire robbanékony galaxisunk? Talán egy galaktikus katasztrófa formálta ilyenné? - tette fel a kérdést a

Science Fiction blog.