Műveltségi teszt: felismeri a híres magyar verskezdő sorokat, ha a szótagok ábécérendben vannak?
Nézze csak az alábbi ábrát: így kezdődik az egyik legismertebb magyar vers – csak nem ilyen sorrendben vannak a szótagok! Jó kis műveltségi teszt, ha megpróbálja őket a helyes sorrendben összeolvasni.
A mai rejtvényünk egy műveltségi teszt, amelynek a helyes megfejtése a magyar irodalom egyik legismertebb alkotása. Ezt az első két mondatot különösen sokszor szokás idézni, ezért merjük remélni, hogy sokan lesznek, akik az alábbiakból is simán felismerik, hogy melyik műről van szó. A fenti kép alapján még ne nagyon kezdjen kombinálni, az csak egy ízelítő, a teljes rejtvény alább található!
Műveltségi teszt: melyik vers szótagjait tettük ábécésorrendbe?
Hát akkor nézzük is, milyen szótagokból áll ez a műveltségi teszt – pontosan 24 van belőlük, ezeket állítottuk ábécésorrendbe, aztán pedig három oszlopba alább. Nézze meg, próbáljon szavakat összeolvasni belőlük: egyszercsak biztosan meglesz, hogy melyik műből származik az idézet, amelyre gondoltunk!
Ábra: 168.hu/Gyulai Bence
A megfejtést az oldal alján találja
Túl könnyű lenne véletlenül meglátni a megoldást, ha az itt szerepelne, közvetlenül a feladvány alatt. Ezért csak úgy helykitöltőnek következzen most egy lazán kapcsolódó érdekesség, a megfejtést pedig csupán ez alá legörgetve, az oldal alján találja.
Ahogy ön nézegeti a fenti rejtvényt, kb. úgy szeretnek nézegetni kifelé az ablakon a macskák. A jelenségnek egész tudománya van, a khpet.com szerint például a macskák szeretnek magas helyeken lógni. Sőt, keresik is a legmagasabb helyet, amit csak találnak. Ez a viselkedés visszautal őseikre, akik zsákmányra vadászva a fákon bújtak el, hogy jobban lássanak (és mérföldekről láthatták az esetlegesen érkező ellenséges ragadozókat). Ha az ablak magas kilátást biztosít, a macska kedvenc helye lesz.
Ha a cica mindig pont akkor ül az ablaknál, amikor a nap átsüt azon a helyen, az azért van, mert szereti a meleget. A macskák természetes testhőmérséklete magasabb, mint az embereké, ezért jobban kedvelik a melegebb helyeket. Hasonlóképpen, ha csak egy kicsit is résnyire nyitva van az ablak, lehet, hogy a szabadban lévő illatokat és hangokat élvezi.
További érdekességeket ezzel a témával kapcsolatban ide kattintva talál korábbi cikkünkben, de most térjünk vissza a szétdarabolódott idézethez!
Itt a megfejtés
Kicsit csaltunk, úgyhogy a megfejtés elé dukál egy enyhe mea culpa: ez az idézet nem a szó általában használt értelme szerinti versből való, nem egy lírai műből, hanem egy elbeszélő költeményből.
„Ég a napmelegtől a kopár szík sarja,
Tikkadt szöcskenyájak legelésznek rajta”
– így kezdődik az első ének Arany János első nagy művében. Igen, a helyes megfejtés:
Arany János – Toldi
(Kiemelt kép: 168.hu/Gyulai Bence)