Bevezetik az egész napos iskolát?

A kormányváltás után nyugalmat ígérnek az oktatási élet szereplőinek, szemben az elmúlt hét évvel, amikor 162 alkalommal változott az oktatási törvény – mondta a csütörtöki Magyar Hírlapnak Pokorni Zoltán (Fidesz) volt oktatási miniszter, aki ehhez azt is hozzáfűzte: kormányváltás esetén bevezetnék, hogy minden ledolgozott nyolc-tíz év után pihenő évet kapjanak a pedagógusok.

2009. augusztus 27., 05:15

Első intézkedéseik egyikeként bevezetnék a teljesítményalapú pedagógus-életpályamodellt – tette hozzá. Szerinte ez lehetővé tenné, hogy a pályán töltött idő mellett a minőségi munkát anyagilag is elismerjék. Változna a finanszírozás rendszere is, a központi költségvetés a feladatvégzés helye és a hátrányos helyzetű gyermekek aránya alapján meghatározott összeget és pedagógus-keretszámot biztosítana a közoktatás számára.

A tanárok központilag finanszírozott munkavállalóvá válnának - folytatta a Fidesz elképzeléseinek ismertetését Pokorni Zoltán, aki arra is kitért: a rendszer hatévente kötelezővé tenné, hogy a tanárok minősítési eljáráson vegyenek részt, s ez a szakmai ellenőrzés az életpályán való előrelépés feltétele lenne. Kormányváltás esetén bevezetnék, hogy minden ledolgozott nyolc-tíz év után a pedagógusok pihenő évet kapjanak, melynek folyamán mentesülnének az iskolai munkavégzés alól.

A volt oktatási miniszter hozzátette: elsősorban a hátrányos helyzetű gyermekek érdekében azt tervezik, hogy központi támogatás mellett – ahol erre igény mutatkozik – az intézmények egész napos iskolaként működhessenek. Szerinte ezzel újrateremtődnének a nevelésközpontú és közösségformáló iskolák – idézi a lapot az MTI.

Pokorni Zoltán a lapnak azt is elmondta, hogy a Fidesz választási győzelme után miniszterként szívesen foglalkozna ismét a pedagóguspálya presztízsének helyreállításával, s az elmúlt években radikálisan leromlott munkakörülmények javításával.