A cukorbetegség gyógyítható!

A cukorbetegség gyógyítható, ám keveset hallani arról, hogy amit krónikus, gyógyíthatatlan betegségnek kezelnek, az valójában egy megszüntethető anyagcserezavar.

2011. október 2., 06:31

Magyarországon a diagnosztizált cukorbetegek kapják a különféle gyógyszereket, amelyek részben az inzulinrezisztenciáját hivatottak letörni, részben a hasnyálmirigyet serkentik még több inzulin termelésére. Mivel az inzulinrezisztencia egy evolúciósan kialakult védőmechanizmus, hogy a sejtek megvédjék magukat a fölös cukortól, ami a vérben kering, így a szervezet a gyógyszerekhez alkalmazkodva, fokozatosan visszaállítja azt. A hasnyálmirigyet serkentő gyógyszerek meg azért veszélyesek, mert hozzájárulnak, hogy a hasnyálmirigy mielőbb felmondja a szolgálatot.

Ezután, amikor már a gyógyszerek elégtelenek, jön az inzulinadagolás. Mindez nem fogja kivédeni a szövődményeket, hiszen a vér inzulin és vércukorszintje hullámvasútként fog fel- és leszáguldani - írja a

ParaMedica.

Ráadásul, az inzulinos betegnek muszáj enni, akár éhes, akár nem, még elő is írják neki, hogy naponta mennyi szénhidrátot – hány zsemlét – fogyaszthat. A hivatalos diabetológia filozófiája szerint ugyanis, szénhidrátra mindenkinek szüksége van, ezért, aki nem tudja a szénhidrátokat megfelelően feldolgozni, annak végül inzulinnal kell „segíteni”.

Örömteli, hogy a Diabetologia szaklapban 2011. június elején megjelent egy tanulmány, mely jelzi, hogy a hivatalos orvostudományba is beszivárgott az a nyilvánvaló felismerés, hogy a 2-es típusú cukorbetegséget a finomított szénhidrátok fogyasztása okozza. A gyógyíthatatlanság hiedelmét már korábbi megfigyelések is cáfolták, ugyanis gyomorszűkítő gyűrű felhelyezését követően napokon belül javult a cukorbetegség. Mások is igazolták, hogy a cukorbetegség csökkentett kalória-bevitelre egyből javul.

Egy vizsgálatban betegek 600 kcalos étrendet kaptak. Már az első hét után a betegek vércukorszintje és májuk inzulinérzékenysége normalizálódott, a májzsír 30%-kal csökkent. A vizsgálat 8. hetének végére a hasnyálmirigy bétasejtjeinek működése normalizálódott, és a hasnyálmirigy zsírtartalma csökkent. Ez tulajdonképpen a sokat emlegetett viszcerális zsír csökkenéséből eredt. betegek átlagosan 15 kg-ot fogytak, ami 15%-os súlyvesztésnek felelt meg.

A vizsgálati személyeket a vizsgálat befejezése után 12 héttel újra megvizsgálták, s úgy találták, hogy átlagosan 3 kilogrammot visszahíztak. A 12-ből három már ismét cukorbeteggé vált. Valószínűleg a többi beteg is szép lassan ismét cukorbeteggé fog válni, hiszen a koplalást követően, visszatértek a régi, szénhidrátalapú nyugati étrendjükre, amitől eredetileg megbetegedtek.

A cukorbetegség egyik leggyakoribb szövődménye a vese károsodása, ami előbb-utóbb dialízishez vezethet. Michal M. Poplawski és munkatársai 2011-ben megjelent tanulmánya igazolta, hogy a precíz vércukor kontroll csak lassítja a vesekárosodást, de nem képes visszafordítani. Ezzel szemben a nagyon alacsony szénhidrát, és magas fehérje-, illetve zsírtartalmú, ún. ketogén étrend nemcsak megállítja, de vissza is fordítja a vesekárosodást, tehát hatása nem csupán a vércukorszint csökkentésére, hanem egyéb mechanizmusokra is kiterjed. A szerzők feltételezik, hogy a vesekárosodás megszűnése után már nem kell ketogén étrenden élni.