Megfejtették a macska viselkedésének egyik legbizarabb megnyilvánulását

Beltéri ajtók esnek áldozatul, ha a gazdi nem elég figyelmes. Ha a macska nyávog, összekaparja az ajtót, bedugja a mancsát az ajtó alá, ha kizárja a szobából, akkor ezt a cikket önnek is el kell olvasnia. 

2024. szeptember 30., 14:20

Szerző:

A macska kizárástól való félelme evolúciós jelenség – írja a Live Science cikke alapján a Házipatika. A jelenség olyan okra vezethető vissza, ami részben a gazdit is érinti. Ráadásul nekünk, embereknek sem ismeretlen az érzés, ami ekkor a cicust elfogja.

A macska fél, hogy kimarad valamiből

Dr. Karen Sueda állatorvos, állatviselkedés-kutató szerint a különös viselkedés oka, hogy a macskák természetszerűleg nagyon kíváncsi állatok, és bizony olykor őket is elfogja a szorongás, hogy kimaradnak valamiből. Angol eredetű betűszóval FOMO-nak hívjuk a gondolatainkat eluraló érzést, hogy ha nem vagyunk valahol jelen, kimaradunk valami fontos történésből. „Nem tudom, mi van a túloldalon, ezért be akarok jutni, hogy megnézzem” – fogalmazta meg Sueda, mi járhat a macskák fejében a csukott ajtót látva.

Hozzátartozik az igazsághoz, hogy ösztöneik által hajtva a macskák szeretnek mindent szemmel tartani a területükön, abba pedig a gazdi háza is beletartozik. A vadonban ez a folytonos ellenőrzés segítette az életben maradásukat, ma azonban különösnek tűnhet ez a viselkedés.

„A macskák szeretnek ellenőrzést gyakorolni az egyes terek, az alapvető szükségletek és általában a területük felett. Ettől még persze nem gonoszak. Csupán egy olyan fajról van szó, amely egyszerre ragadozó és zsákmányállat, azaz amelynek vadásznia kell a túléléshez, de közben biztonságban kell éreznie magát a környezetében” – magyarázta Ingrid Johnson macskaviselkedés-szakértő.

A cicák kontollmániásak

Jane Ehrlich macskaviselkedési tanácsadó pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy egy csukott ajtó éppen azt a három dolgot testesíti meg, amelyet minden macska utál, és amelyet az angol kifejezések mentén ő a három rettenetes C-nek hív.

  • Választás (choice): a macskák nem szeretik, ha nincs választásuk, azaz kényszerhelyzetbe kerülnek.
  • Irányítás (controll): a macskák nem szeretik, ha valami felett nem gyakorolhatnak kontrollt.
  • Változás (change): a macskák nem szeretik a változásokat a környezetükben.

A cicusok a gazdi mellett szeretnek lenni

Bár sokszor úgy tűnik, hogy a macskák nagy ívben tesznek a gazdira, egy friss kutatás cáfolja ezt. Johnson arra is kitért, hogy a macskák kifejezetten élvezik gazdájuk figyelmét. Egy 2017-ben a Behavioural Processes című folyóiratban publikált tanulmány például arra a következtetésre jutott, hogy hajlamosak még olyan ingerekkel szemben is előnyben részesíteni az emberi interakciót, mint a táplálék vagy a játékok. Márpedig egy csukott ajtó éppen ettől fosztja meg őket. Ráadásul a szobatigrisek nem tudják, hogy az az ajtó csak átmenetileg zárult be előttük. „Ők csak azt tudják, hogy az a hely, ahova addig bemehettek – és ahol biztonságban érezhették magukat, vagy ahol szerettek aludni –, hirtelen már nem elérhető. Amikor korlátozunk bizonyos dolgokat macskánk számára, egyszersmind stresszt is okozunk neki” – fogalmazott a szakember.

Legyen egyértelmű a no go zóna

Johnson szerint nagyban csökkenthetjük kedvencünk szorongását, ha következetesek vagyunk vele a lakás számára érinthetetlen pontjait illetően. Ha tehát eleve nem szívesen látjuk a konyhában vagy az étkezőben, akkor ne csak akkor zárjuk ki, amikor vendégeink vannak, hanem mindig. Sueda pedig arra figyelmeztet, hogy a macskák gyakran csak a gazdi figyelmét akarják magukra irányítani, miközben a csukott ajtóval hadakoznak.

Olykor azonban valódi szorongást is érezhetnek. Amennyiben azt veszi tehát észre, hogy kedvence hangosan nyávog, lelapítja a füleit vagy sziszeg, az annak a jele, hogy zaklatott. Ilyenkor érdemes lehet vele felkeresni az állatorvost, nehogy valamilyen egészségügyi probléma álljon a háttérben, ami a viselkedésére is kihatással van.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)