Ezt kockáztatja, ha a kerti medencét használja
A medencében való hűsölés közben komoly veszély fenyegetheti.
A kánikula tartósnak tűnik ezen a nyáron, így nem meglepő, hogy egyre többen egy kerti medence felállításától remélnek enyhülést a tikkasztó napokon. Egy kis pancsolás a családdal vagy a barátokkal tökéletes program lehet, de akár komoly veszélybe is sodorhatja magát és a szeretteit – figyelmeztetett a Washington State Department of Health.
Ahol kisgyerek is van a családban, jellemzően a fulladást tekintik a medencehasználat egyetlen kockázatának, pedig ha nem figyel a higiéniára és a biztonsági szabályokra, akár a felnőttek számára is problémás lehet a kerti fürdőzés.
A medence használatakor erről soha ne feledkezzen meg
Tény, hogy az otthon, a kertben felállított medencék esetében is fennáll a fulladás kockázata, így az 1-4 éves korosztályt egy pillanatra sem lehet szem elől téveszteni a fürdés alatt. Akár egy magasabb kordon vagy kerítés felállítása is segíthet, hogy a kicsik ne férjenek hozzá a vízhez, ha nincs jelen felnőtt, de a legbiztosabb módszer az, ha használat után leengedi a kisebb medencéket.
Bár sokan csak városi legendának tartják, de nem szabad félvállról venni azokat a lehetséges fertőzéseket sem, amelyek nem csak a nyilvános fürdőkben támadhatják meg az emberi szervezetet, hanem akár az otthoni medencében is. A kerti medencékben – különösen, ha nem megfelelően tisztítjuk vagy klórozzuk a vizet – könnyen elszaporodhatnak a különféle kórokozók.
A baktériumok közül az E.coli, a szalmonella és a Staphylococcus fordul elő a leggyakrabban a vízben, főként akkor, ha a klórszint nem megfelelő, vagy ha egyszerre sokan használják a medencét. Ezek a baktériumok hasmenést, bőrfertőzéseket, szem- és fülgyulladást okozhatnak.
A paraziták is ellenállóak: a giardia, amely az állattartók számára is ismerősen csenghet, akár több napig is túlélhet még a klóros vízben is. Ezek a paraziták hasmenést, hasi görcsöket és hányingert okozhatnak; elsősorban a gyerekeket és a legyengült immunrendszerrel rendelkezőket fenyegethetik.
A vírusoktól sem szabadulhatunk meg, ezek is jelen lehetnek a medencében. Többnyire gyomor-bélrendszeri panaszokat vagy kötőhártya-gyulladást okoznak, de például a hepatitis A is problémát okozhat.
Ha nem fektet energiát a víz megfelelő tisztításába, gombák és egyéb mikroorganizmusok is elszaporodhatnak, amelyek a bőr gombásodáshoz, illetve szem- vagy fülgyulladáshoz vezethetnek. A kórokozók az estek többségében a fürdőzők által kerülnek be a medence vizébe: egy-egy fertőzött személy talán nem is tud a betegségéről, mégis könnyen megfertőzhet másokat. A fájdalmas, viszkető bőrkiütések, a hasmenéses tünetek, a szem vagy a fül gyulladása, illetve a légúti panaszok mindig gyanúra adhatnak okot a nyári időszakban.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)