Életveszélyes lehet, ha így strandol – már a rendőrség is figyelmeztetést adott ki
Strandoláskor is fontos betartani bizonyos szabályokat.
Ahogy beköszöntött a nyár és a nagy meleg, egyre többen indulnak fürdőzni a természetes vizekhez, csakhogy a strandolás nem veszélytelen: bizonyos alapszabályokat mindenkinek be kell tartani. Az elmúlt napokban már ember is életét vesztette Somogy vármegye különböző természetes vizeiben. A tragédiák helyszíne ugyan különböző – víztározó, halastó, folyó –, és az áldozatok is más-más korosztályból kerültek ki, mégis akad egy közös pont: mindhárom eset megelőzhető lett volna – figyelmeztetett a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon.
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság újra felhívta a figyelmet arra, hogy bár még csak a nyár elején járunk, de máris itt az ideje, hogy mindenki elgondolkodjon azon, hogyan és milyen körülmények között kezd fürdőzni. Az idei évben is érvényesek azok a szabályok, amelyeknek a betartása minden esetben életmentő.
A 46/2001. BM rendelet egyértelműen meghatározza, hogy szabad vizekben - legyen az tó, folyó vagy csatorna - csak ott szabad fürdeni, ahol ezt nem tiltja jogszabály, illetve ahol kijelölt fürdőhely van. És nem csak az számít fürdésnek, ha valaki úszik: ha játékcsónakkal, vízibiciklivel vagy bármilyen felfújható eszközzel megy be a vízbe, akkor is érvényesek ezek a szabályok.
Vannak helyek, ahol tilos strandolni – még akkor is, ha vonzó helyszínnek tűnnek
A szabályozás szerint tilos vízbe menni például hajóutak közelében, hidak, vízlépcsők, vízi munkák 100–300 méteres körzetében, kikötőkben, vízi repülőtereknél vagy szennyezett vízben. Kijelölt táblák jelzik, hogy hol tilos a fürdés, ezeket a jelzéseket figyelmen kívül hagyni felelőtlenség, amellyel bárki könnyen életveszélybe sodorhatja magát.
A Balaton partján sem lehet akárhol és akárhogyan bemenni a vízbe: a Somogyhoz tartozó szakaszon 1000 méternél távolabbra csak vízi jármű kíséretében szabad úszni, Zala és Veszprém megyék partszakaszain ez a határ 500 méter. A Tisza-tavon szintén 500 méter a maximum – és csak nappali, jó látási viszonyok között.
Sok szülő megfeledkezik róla, de fontos tudni, hogy 6 éven aluli, vagy úszni nem tudó 12 éven aluli gyermek csak felnőtt közvetlen felügyeletével mehet be a vízbe. Szervezett csoportoknál a szabály még szigorúbb: figyelő és mentő őrségre van szükség, méghozzá olyan emberekből, akik tudnak úszni és ismerik a vízi mentés alapjait is.
A Balatonon és más nagy tavakon áprilistól október végéig működik a viharjelző rendszer. Az elsőfokú jelzés (45-ször villanó sárga fény percenként) figyelmeztet: 500 méternél messzebb nem szabad eltávolodni. A másodfokú jelzés (90-szer villan) viszont már tilalmat jelent: ilyenkor minden fürdés szigorúan tilos.
A szakemberek azt tanácsolják, hogy a fürdőhely kiválasztása előtt mindig érdemes tájékozódni a helyi viszonyokról. A Balaton déli partján például a hirtelen mélyülő meder (a marás) évről évre egyre több balesetet okoz. Kiemelték: aki nem tud úszni, ne menjen be a nyílt vízbe, hiszen még alacsony vízállás esetén is könnyen baj történhet egy fürdőzésből.
A mentőmellény használata vízibiciklin vagy matrac használata közben is életmentő, a hajókon és SUP-ozás alatt pedig elengedhetetlen, különösen gyerekek esetében.
Kerülni kell a hirtelen vízbeugrást, főleg ismeretlen mélységű területen, és soha nem szabad messze úszni a parttól egyedül. Megemlítették azt is, hogy ha valaki felfújható eszközzel sodródik el, ne próbáljon visszaúszni, inkább maradjon a vízen, innen ugyanis könnyebb észrevenni és kimenteni. A hőségben, főként 11 és 16 óra között, a víz is veszélyes lehet, ha a test túlmelegszik vagy kiszárad. Emlékeztettek: az alkohol fogyasztása fürdés előtt vagy közben jelentősen csökkenti az ítélőképességet és a reakcióidőt.
Bár sokan nem tudják, de vészhelyzetben nem csupán a 112-es általános segélyhívót érdemes felhívni, hanem a vízimentés közvetlen számát, a 1817-et is, hiszen ez utóbbi egyenesen a Balatoni Vízirendészethez fut be.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)