A Balatonnál nyaralna idén? Ennek nem fog örülni!
Hamarosan kezdődne a strandszezon a Balatonnál, azonban idén másként alakulhatnak a dolgok.
Idén májusban szokatlanul hideg az idő. A hónap meleg, nyári idővel indult, de hamar visszatért a szeszélyes, tavaszi időjárás. A levegő nagyon lehűlt, és sok helyen fagyott, amit a gyümölcstermelők éreztek meg a legjobban. Azonban azok sem nyugodhatnak meg, akik a Balatonnál szeretnének idén nyaralni, hiszen a tó vize szokatlanul hideg, olvasható az Időkép cikkében.
Aggasztó hírek érkeztek a Balaton hőmérsékletéről
2025 májusának időjárása jelentősen hűvösebb az elmúlt évekhez képest, ami hatással van a Balaton vízhőmérsékletére is – derül ki a balatonlellei vitorláskikötő vízhőmérőjének adataiból. A hónap elején még 21 fokos volt a tó vize, ez azonban egy hét alatt 15 fokra hűlt, és azóta is tart a tavaszi átlag alatti hőmérsékleti periódus. Az adatok alapján a Balaton jelenleg hat fokkal hidegebb, mint tavaly ilyenkor. A hűvös idő az előszezonra is rányomja a bélyegét, kevesebb a strandoló és a vízisportolók aktivitása is visszafogottabb.
A következő napokban nincs kilátásban komoly melegedés, ugyanakkor a 20 fok feletti délutáni csúcshőmérsékletek és a nyári napfordulóhoz közeledve egyre hosszabb besugárzás fokozatosan melegítheti majd a tó vizét. A meteorológusok szerint néhány fokos emelkedés várható, de az igazi nyári idő még várat magára. A szokatlan tavaszi lehűlés ugyan nem rendkívüli, de jól mutatja, mennyire kiszolgáltatott a tó hőmérséklete az időjárási viszonyoknak – különösen az előszezonban.
Megváltozhat a Balaton
Korábban a 168.hu is megírta, hogy egyre nagyobb problémát jelent a tó algásodása. A melegebb vízhőmérséklet, a csökkenő csapadék és a gyenge vízfrissülés kedvez az algák, különösen a fonalas cianobaktériumok elszaporodásának. A nyári időszakban a Sió-zsilip gyakori lezárása miatt a tó szinte állóvízzé alakul, ami ideális környezetet teremt az algavirágzáshoz, főként a Siófoki-medencében.
A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet „Őszintén a Balatonról” című tudományos ülésén Somogyi Boglárka tudományos főmunkatárs bemutatta, hogyan alakult át a Balaton algavilága az elmúlt években. Az emberi eredetű tápanyagterhelés, különösen a foszfor, jelentős hatással van az algák összetételére.
A szakértők szerint magas vízállás esetén a fenéken élő algák kerülnek előnybe, ami új produktivitási mintázatot eredményez – főként a Siófoki-medencében. Emellett a változékony szélviszonyok évről évre jelentős eltéréseket okoznak az algák eloszlásában, és ezek is hozzájárulhattak a 2024 nyarán tapasztalt algavirágzáshoz.
(Kiemelt kép: Pixabay)