Pokoli nyár jöhet a Balatonnál 2025-ben, ez okozhatja a legtöbb gondot

Hamarosan elkezdődik a 2025-ös szezon a Balatonnál, azonban az időjárás több kellemetlen pillanatot is okozhat.

2025. május 5., 13:17

Szerző:

Már tavaly is szembesülhettek a szélsőséges időjárással azok, akik a Balatonnál nyaraltak. Az előrejelzések szerint, idén is lesz hasonló dolgokra számíthatnak a strandolók, tehát gyakoribbak lehetnek a viharjelzések, és a jégeső sem kizárt. Ennek az oka, hogy a Balaton időjárása meglehetősen összetett dolog, ezért a változékonyság árnyoldalai is megjelenhetnek, olvasható a Pénzcentrum cikkében.

Sok dolog befolyásolja a Balaton időjárását

Egyre gyakoribbak és látványosabbak a szélsőséges időjárási jelenségek a Balaton térségében, amelyek nemcsak az ökoszisztémát, hanem a turizmust és a helyi lakosság életét is jelentősen befolyásolják. A Balaton Fejlesztési Tanács földnapi konferenciáján elhangzott: a tó klímája rendkívül összetett, mivel három éghajlati zóna – óceáni, mediterrán és kontinentális – hatásai egyszerre érvényesülnek a térségben.

Dr. Horváth Ákos meteorológus, a HungaroMet Viharjelző Obszervatórium vezetője kiemelte, hogy a Balaton vízfelülete, a környező domborzat, a Bakony hegység és a tóparti beépítések mind hozzájárulnak a térség sajátos mikroklímájához. A víz párolgása, a tavi cirkuláció, valamint a helyi jellegzetes szelek – például a bóra vagy a bakonyi szél – dinamikusan formálják az időjárási viszonyokat.

A legszembetűnőbb változás a tó téli jégborításának eltűnése. Míg 1987-ben még 42 cm vastag jégréteg borította a tavat, 2025 telén már teljesen elmaradt a befagyás. Ez elősegíti az algásodást, mivel a napsugárzás a jég hiányában télen is eléri a víz alatti rétegeket, így a biológiai folyamatok már az év elején beindulnak.

Egyre kiszámíthatatlanabb a Balaton időjárása

A balatoni időjárás kiszámíthatatlansága miatt a meteorológiai előrejelzések fejlesztése kiemelten fontos. A szuperszámítógépek által támogatott modellezés már lehetővé teszi a tóra szabott előrejelzések készítését, bár a ciklonok – mint a tavalyi Boris – továbbra is képesek teljesen átírni az éves időjárási képet.

A közelgő nyári szezonban a szakértők melegebb időjárást, kevesebb, ám intenzívebb vihart és megnövekedett algásodási kockázatot várnak. A konvektív csapadék, vagyis a zivatarok, továbbra is kulcsszerepet játszanak majd a térség vízháztartásában – ezek elmaradása vagy szélsőséges formában való jelentkezése egyaránt súlyos következményekkel járhat. A hosszú távú kihívások között szerepel a „csendes gyilkosnak” nevezett tartós szárazság is, amelyet a trópusi sivatagok felől érkező meleg, száraz levegő súlyosbít, miközben az atlanti eredetű ciklonok változó nedvességtartalma tovább növeli a bizonytalanságot.

A Balaton térsége egyre inkább szembesül a klímaváltozás következményeivel, amelyek nemcsak természeti, hanem gazdasági és társadalmi szinten is alkalmazkodást sürgetnek. A fenntartható jövő kulcsa a folyamatos monitorozásban, az alkalmazkodó stratégiák kidolgozásában és az időjárási modellezés további fejlesztésében rejlik.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)