Sáskainvázió fenyegeti Magyarországot, így védekezhet

A sáskák egyre nagyobb problémát okoznak a magyar kertekben.

2025. július 11., 16:44

Szerző:

Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy az éghajlatváltozás miatt olyan növények és rovarok is megjelenhetnek, elszaporodhatnak Magyarországon, amelyek korábban nem voltak jellemzőek hazánkra. A szélsőséges időjárás miatt a sáskák okoznak egyre nagyobb gondot, derül ki az Agrárszektor cikkéből.

Emiatt szaporodtak el a sáskák Magyarországon

A szélsőségesen meleg és száraz nyarak miatt idén is tömeges sáskajárásra számítanak Magyarországon, különösen az Alföld forróbb, aszályos területein, figyelmeztet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A marokkói, olasz és vándorsáska elsősorban Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében okozhat súlyos kárt, de gyors terjedésük miatt más térségeket is könnyen elérhetnek.

A Nébih szükséghelyzeti engedélyt adott ki négy növényvédő szer használatára a sáskák elleni védekezéshez. A Karate Zeon 5 CS és a Mospilan 20 SG kiskerti felhasználásra is engedélyezett, így a házikertekben is lehet védekezni. A külön engedély július 10-től szeptember 30-ig érvényes, de fontos, hogy csak a sáskák ellen használható, és az összes vonatkozó előírást, dózis, védősáv, méhkímélő technológia, be kell tartani.

A szakemberek kiemelik, hogy a sáskák kártétele tarrágásig fokozódhat, különösen zöldségkultúrákban, ezért a gazdálkodóknak és kerttulajdonosoknak érdemes időben figyelni a rajzásukat és szükség esetén védekezni.

Figyelmeztetést adtak ki az ázsiai lódarázs miatt

Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy az Országos Magyar Méhészeti Egyesület riasztást adott ki, miután hazánkban is megjelent az ázsiai lódarázs (Vespa velutina), amely súlyosan veszélyezteti a méhállományt és a beporzókedvező ökoszisztémát. A lódarázs tömegével pusztítja a házi méheket, így a természetes beporzást is rombolja, figyelmeztet az egyesület.

A rovar Európába eredetileg Ázsiából került, első hazai példányát 2022 augusztusában Kimlén észlelték. A 2,5 centiméteresre is megnövő lódarázs csípése rendkívül fájdalmas, allergiásoknál pedig akár életveszélyes reakciókat is kiválthat. Az egyesület arra kéri a lakosságot, hogy azonnal jelentsék, ha ázsiai lódarazsat észlelnek.

Az Európai Bizottság már 2016 óta inváziós fajként tartja nyilván a rovarfajt. A hazai szakemberek sem tétlenkednek, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és a Budapesti Műszaki Egyetem kutatói rádiótelemetriás eszközt fejlesztettek, amely segít felkutatni a lódarázsfészkeket, így hatékonyabbá válhat a védekezés és a kolóniák felszámolása.

 

(Kiemelt kép: Pixabay)