Ezek a települések mondtak nemet az augusztus 20-i tűzijátékra
A tűzijáték az államalapítás ünnepének megszokott cirkusza, azonban egyre több település dönt úgy, hogy másra fordítja a rakétákra szánt pénzt.
Az ország egyik legnagyobb össznépi eseménye az augusztus 20-i államalapítás ünnepe. Ilyenkor koncertek, kirakodóvásárok, gasztronómiai különlegességek várják az érdeklődőket szinte minden településen, az esti órákban pedig elmaradhatatlan látványosság a tűzijáték. Budapesten idén több mint 3 milliárd forintba kerül a pirotechnikai cirkusz és több ezer embert várnak a fővárosba, akik saját szemükkel szeretnék megnézni az egekbe törő rakétákat. Számos település azonban nemet mondott a lehetőségre és meg is indokolták a döntést.
A vidéki városvezetők sorra kérik ki a lakosság véleményét arról, hogy a súlyos összegeket felemésztő tűzijátékra valóban igényt tartanak-e. Tucatnyi településen döntöttek úgy az utóbbi években, hogy nem tartanak tűzijátékot augusztus 20-án, leggyakrabban pénzügyi és környezeti okokra hivatkozva.
A tűzijáték nem mindenhol olyan népszerű, mint a fővárosban
Cegléd idén már nem lő fel rakétákat augusztus 20-a estéjén, legalábbis az önkormányzati szervezésű tűzijáték biztosan elmarad. A helyieket is megkérdezték egy korábbi közvélemény-kutatás során, amelyben a többség elutasította a tűzijátékot.
Indokként szerepelt az is, hogy Cegléd jótékonysági és kulturális központja, valamint a kivitelező sem talált biztonságos helyszínt a budapestihez hasonló méretű rakétaindításra. Itt tehát nem kifejezetten pénzügyi okból döntöttek így, sokkal inkább a közösségi akarat és technikai-logisztikai okok domináltak.
Miskolcon az állatvédők is felemelték a hangjukat a tűzijáték ellen. A város vezetése több ezer kisállat, az ilyenkor a félelemtől akár sokkos állapotba kerülő kutyák, macskák érdekében döntött a tűzijáték elmaradása mellett. Ugyanakkor számos fogyatékkal élő ember védelme is fontos szempont volt. A visszajelzések alapján a lakosság támogatja ezt a döntést.
Esztergom és Győr belvárosában anyagi okok miatt marad el a tűzijáték. A pénzt a néhány perces hangos látványosság helyett másra fordítják, illetve online népszavazás is volt a témában, ahol a lakosok döntöttek az elmaradás mellett.
Van, ahol már évek óta nincs tűzijáték
Bár nem az elmúlt egy-két évben, Eger is lemondta a tűzijátékot, még 2022-ben, pénzügyi okokra hivatkozva. Gyöngyösön szintén lakossági döntés áll a háttérben. Csömörön évek óta nincs tűzijáték augusztus 20-án, az ott élők már megszokhatták ezt, és ha mégis látni szeretnének egy pirotechnikai show, csak a szomszédos Budapestre kell átutazniuk.
A lista nem teljes körű, sok kisebb település is hozhatott hasonló döntést önállóan. A trendek tükrében várható, hogy egyre több városban marad rakéta zajoktól mentes az augusztus 20-i ünnepség.
(Fotó: Attila KISBENEDEK / AFP)