Ha a kutya retteg szilveszterkor, így tud neki segíteni

Nagyon sok kutya kap pánikrohamot a szilveszteri tüzijáték okozta stressz miatt. Ha az ön kutyája is retteg a szilveszteri zajhatások miatt, mutatjuk, hogy mit tehet a kedvence biztonsága és nyugalma érdekében.

2024. december 28., 17:28

Szerző:

Míg az emberek élvezik a szilveszteri mulatságot és a látványos tűzijátékot, a háziállatok számára gyakran ez az év legrémisztőbb napja. A fülsüketítő zaj és a minden irányból érkező fényvillanások nemcsak az év egy napjának kellemetlen emlékét jelenthetik, hanem olyan traumatikus élményt is, amelynek hosszú távú hatása van a kutya mentális egészségére. A következmények széles skálán mozognak: kiszámíthatatlan reakciók bármilyen zajra, ugatás, kopogás, vonyítás, szélsőséges félelemérzet, és a legrosszabb esetben egy látszólag ismeretlen okból bekövetkező támadás is lehet a szilveszteri ünnepség következménye a szilveszteri tűzijáték-sokknak.

Ezért félnek a kutyák a tűzijátéktól

A tűzijátékok több okból is ijesztőek a kutyák és más háziállatok számára. A hallásuk olyan érzékeny, hogy olyan hangokat is meghallanak, amelyeket az emberek nem. A tűzijátékok hangos zajai kifejezetten fájdalmasak lehetnek a kutyák számára. A hirtelen zajkitörések károsíthatják a dobhártyájukat, és halláskárosodást okozhatnak. Egyes esetekben a zaj olyan hangos lehet, hogy a kutyák sokkos állapotba kerülhetnek.

A kutyák a szokások rabjai, és szeretik tudni, hogy mire számíthatnak. Ha valami váratlan dolog történik, az nyugtalanná és stresszessé teheti őket. A tűzijáték tökéletes példa erre. A kutyák nem értik, hogy mi az a tűzijáték, vagy hogy miért történik, ezért a hirtelen zaj- és fényrobbanások nagyon ijesztőek lehetnek számukra. Ráadásul a többi kuty rémült ugatása tovább fokozza bennük a stresszt. Az ilyen helyzetek hatására az állatok úgy érzik, hogy veszélyben vannak. Bekapcsolj a „harcolj vagy fuss" ösztön, amely segít nekik túlélni a veszélyes helyzetekben. Amikor egy kutya meghallja a tűzijáték hangját, azt hiheti, hogy egy ragadozó támadja meg. Ez arra késztetheti őket, hogy ugassanak, elbújjanak, vagy megpróbáljanak elmenekülni.

A kutyák a tűzijáték hallatán a szorongás egyéb jeleit is mutathatják, például nyugtalanságot, lihegést, járkálást vagy nyüszítést. Ha kutyája fél a tűzijátéktól, fontos, hogy biztonságos és kényelmes helyet biztosítson számára. 

Ne feledje, hogy egy rossz szilveszteri élmény hatására akár zajfóbia is kialakulhat a kutyánál.

Így óvja meg a kutyáját a tűzijáték sokkoló hatásaitól

A megelőzés a kulcs ahhoz, hogy a tűzijáték okozta szorongás hatását a lehető legkisebbre csökkentse a kutyája számára. A deszenzibilizációs tréning, vagyis a zajhoz való fokozatos alkalmazkodás hatékony módszer arra, hogy segítsen kutyájának hozzászokni a tűzijáték hangjaihoz.

Töltse le a tűzijátékról készült hangfelvételeket, és játssza le a kutyájának. Kezdje nagyon alacsony hangerővel, miközben kutyája egy nyugodt tevékenységet végez, például a kedvenc játékával játszik vagy egy finomságot élvez.

Figyelje szorosan a kutya viselkedését, amikor meghallja a tűzijáték hangjait. Ha a félelem bármilyen jelét mutatja, például túlzottan liheg, remeg vagy elbújik, azonnal állítsa meg a lejátszást, és nyugtassa meg.

Fokozatosan növelje a hangerőt, de csak akkor, ha a kutya nem mutatja a nyugtalanság jeleit. Párosítsa a hangokat pozitív asszociációkkal, például jutalomfalattal vagy játékidővel, hogy segítse a pozitív kapcsolatok kialakulását.

A megelőzés kölyökkutyák esetében jól működik. Idősebb kutyák esetében is, azonban ha a kutyának már volt rossz tapasztalata, nem jó ötlet stresszelni őt azzal, hogy kellemetlen hangoknak tesszük ki. Ebben az esetben tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a szilveszteri zajhatások alatt a kutya biztonságban és nyugalomban érezze magát.

Ha a kutyában már kialakult a tűzijátéktól való rettegés

Töltsenek együtt egy aktív napot!


A szilveszter egy várva várt esemény, ezért fel lehet rá készülni. Jó, ha napközben minél többet fárasztjuk a kutyát. Elmehetünk családi kirándulásra, elmehetünk futni a kutyával, vagy csak egy nagyon hosszú sétát tehetünk, ami után a kutya kellemesen elfárad. A legjobb esetben a kutya a tűzijátékot a ház egy csendes sarkában átalussza. Ha nem is alszik, legalább annyira elfárad, hogy kevésbé fog figyelni a tűzijátékra.

Tartsa távol a kutyát a tűzijátéktól!


Ne kényszerítse arra a kutyát, hogy kimenjen önnel a tűzijátékot megnézni. Minden évben megtelnek a menhelyek és a csapdahelyek olyan háziállatokkal, amelyek megpróbáltak elmenekülni a zaj elől, és eltévedtek. Ne kötözze ki az állatot, mert a pánikreakció hatására képes megfojtani magát, csak hogy szabaduljon. Engedje be a kutyát egy védett, zárt helyre (fészerbe, garázsba, kazánházba, vagy a házba), és mindenképpen tegyen rá nyakörvet, amelyen rajta vannak az elérhetőségei! Győződjön meg róla, hogy kutyája mikrochippel van ellátva, és frissített adatokkal rendelkezik a nyilvántartásban. Ez növeli annak a valószínűségét, hogy kutyája biztonságban hazakerül, ha mégis elszökne rémületében.

Terelje el a kutya figyelmét más tevékenységekkel!


Ha teheti, ne hagyja magára az állatot a tűzijáték idejére! Biztosítson számára ismerős játékokat és jutalomfalatokat, hogy a kutya kevésbé tudjon a zajra koncentrálni. Hagyhatja, hogy a rádió vagy a televízió szóljon a háttérben, hogy elfedje a tűzijáték zaját.

Tegyen nyugicsomót a kutyára!

A nyugicsomót szorongásos problémákra használják. Azáltal, hogy nyomást gyakorol az állat testére, és ölelést szimulál, a kötés által okozott kompresszió megnyugtatja a kutyát és oldja a stresszt. 

Amennyiben kedvencünk extrém szorongást tapasztal vagy szélsőséges viselkedési zavarokat tanúsít a tűzijátékok és viharok idején, úgy ajánlott állatorvoshoz fordulni vele. Akadnak ugyanis nyugtatószerek, amelyeket alkalmazhatunk szükség esetén, illetve vannak olyan emberi használatra kifejlesztett nyugtatók is, amelyek megfelelő alkalmazás mellett segítenek átvészelni az állatoknak a nehéz órákat. Azonban a megfelelő dózis megállapítása semmiképpen nem a gazdi feladata, ez ügyben mindenképpen kérje ki az állatorvos véleményét!

 (Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Alkhaine via Pixabay)