Klímát telepítene? Ezekről a szabályokról nem árt tudni
A nagy melegben egyre többen vásárolnak klímát, mutatjuk, milyen szabályokról érdemes tájékozódni.
Egyre melegebbek a nyarak, így az utóbbi években azok is telepítettek klímát, akik korábban elzárkóztak tőle. Bár az eszköz telepítése típustól függően költséges lehet, sokaknak a nyári hűsülés és a pihentető alvás minden pénzt megér. Azonban nem árt bizonyos szabályokról tájékozódni mielőtt klímát telepítünk, például arról, hogy kell-e a szomszéd beleegyezése vagy sem, írta meg a 24.hu.
Erről érdemes tudni, mielőtt klímát telepít
Egyre több magyar háztartás dönt klíma beszerzése mellett a forró nyarak miatt, de sokan megfeledkeznek arról, hogy a klímaberendezés telepítése gyakran engedélyköteles lehet – hívja fel a figyelmet a Szaniter és Klíma Center.
Családi ház esetén nincs különösebb szabályozás, de érdemes a kültéri egységet árnyékos helyre tenni. Tény, hogy napos helyen is ugyanúgy működnek az egységek, az árnyékos hely hosszabb élettartamot jelez, és kevesebb karbantartásra lehet szükség. Ebben az esetben is érdemes figyelembe venni a szomszédokat, vagyis olyan falra felszerelni a kültéri egységet, ami nem zavarja a szomszédot.
Bár nincs rá konkrét szabályozás, abban az esetben, ha a szomszéd úgy ítéli meg, hogy a klíma rontja az életminőségét. Ebben az esetben birtokháborítási eljárást indíthat, a jegyző pedig át is telepíttetheti a berendezést. Ilyenkor a telepítés még többe kerül, mint az eredeti beruházás. Ha elkerülhetetlen, hogy a kültéri egység a szomszéd felé nézzen, akkor ajánlott csendes eszközt választani.
Erre szükséges engedély klíma telepítésekor
Társasházban már több szabályra kell figyelni: a homlokzatra szerelt kültéri egység közös tulajdont érint, így közgyűlési engedély szükséges. Ráadásul figyelni kell arra is, hogy a kondenzvíz ne az alsó szomszéd teraszára csöpögjön. Műemléki vagy helyi védettségű épület esetén a homlokzat egységes megjelenése miatt sokszor tiltott a kültéri egység felszerelése, itt különösen fontos az előzetes engedélyeztetés. Ha az egység a közterület felé nyúlik, akkor ebben az esetben önkormányzati engedély is kellhet.
A szakértők szerint mindig érdemes helyi rendeleteknek utánanézni, és szükség esetén az önkormányzatnál érdeklődni, hogy elkerüljük a kellemetlen bírságokat vagy utólagos átszerelést.
Az egyes klímákról korábban a 168.hu is írt. Akkor azt néztük meg, hogy milyen szempontok alapján érdemes kiválasztani az eszközt. A szakemberek szerint, figyelembe kell venni, hogy mekkora az adott helység, illetve, hogy csak hűtésre vagy éppen fűtésre is szeretnénk a jövőben használni.
(Kiemelt kép: Pexels)