30 éve nem okozott ekkora a járványt a halálos vírus
30 éve nem látott csúcsra tört a kanyaró-járvány az Amerikai Egyesült Államokban, legalább két gyermek az életét vesztette.
2025-ben az USA‑ban 1 288 kanyarós esetet regisztráltak, ami a 30 évvel ezelőtti csúcsot idézi – különösen Texasban lobbant fel a járvány, ahol 753 fertőzöttet és legalább két gyermek halálát jegyezték fel – számol be róla a Washington Post.
Mindenki azt hitte, már legyőzték a járványt okozó kanyaró vírust
A kanyaró (latinul morbilli) rendkívül ragályos: 90%-os az átvitel aránya oltatlan közösségben , és bár kétszeri MMR oltással 97%-os a védettség, a járvány helyben még áttörheti ezt a küszöböt. Texasban tombol a legnagyobb járvány, ott már 100 beteg került kórházba, és két gyermek a betegség következtében az életét vesztette.
A kanyaró-járvány azért is döbbenetes, mivel 2000‑ben az USA felszámolta a fertőzéseket, miután a közösségi immunitás elérte a 95%-os küszöböt. Azóta ez a garantált védelem megrendült: 14 tagállamban a kisiskolások 10%-ánál kevesebben kapták meg a teljes MMR‑t (vagyis a kanyaró-mumpsz-rubeola oltást, amely Magyarországon is kötelező), egyes alacsony immunitású régiókban a védettség csak 82%. A vakcinát a gyerekeknek 15 hónaposan, majd pedig hatodik osztályos korukban kellene megkapni.
Különösen az olyan közösségek vannak veszélyben, ahol vallási vagy ideológiai okokból kerülik az oltást, például Texasban, valamint Gaines megyében, ahol a szülők 18%-a kéri az oltás alóli mentességet. Az oltáspárti vezetők félelme, hogy a járvány állandóvá válhat, a korlátozó intézkedések egyre bővülő körű alkalmazását sürgetik, például utazási korlátozásokat, határátkelők előzetes oltási igazolását vagy utólagos tesztelést .
A kórházi kapacitások túlterhelődnek, az orvosi személyzet más ellátási területekről kényszerül a kanyaró-osztályokhoz átcsoportosítani erőforrásokat. Az állami és helyi oltási akciók ugyan elindultak, különösen Texasban, hogy oltásra ösztönözzék az oltatlan gyerekek szüleit.
A helyzet hasonló volt Venezulában 2018‑ban, ahol az oltatlanság járványhoz és 7 054 megbetegedéshez vezetett. Egy Stanford‑JAMA tanulmány szerint, ha az oltási arány az USA‑ban további 10%-kal csökken, akár 11 millió kanyaróeset is bekövetkezhet a következő negyed évszázadban.
Nagyon súlyos szövődményeket okoz a kanyaró
A kanyaró nemcsak könnyen terjed, hanem súlyos szövődményeket is okozhat: minden huszadik beteg gyermeknél tüdőgyulladás alakul ki, és körülbelül minden ezredik esetben az agy is begyulladhat. Ez az agyduzzanat akár maradandó idegrendszeri károsodást is maga után vonhat.
A betegség egyik kevéssé ismert, de annál veszélyesebb hatása az úgynevezett immunamnézia. Ez azt jelenti, hogy a szervezet „elfelejti” korábbi fertőzésekkel szemben kialakított védelmét, így a gyógyulás után a beteg újra fogékonnyá válhat olyan kórokozókra is, amelyek ellen korábban már védett volt.
Ha a kanyaró ismét endémiássá válik – vagyis újra rendszeresen, tartósan jelen van egy adott területen –, az különösen nagy kockázatot jelent azok számára, akik a legvédtelenebbek: például a csecsemők, akik még túl fiatalok az első oltáshoz, illetve azok, akik súlyos immunhiányos állapotuk miatt nem kaphatnak élő vírust tartalmazó vakcinát.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: RONALDO SCHEMIDT / AFP)