Ennyivel drágulhat a klíma miatt az áramszámla a kánikulában
A tomboló kánikulában sokan 0–24-ben hűtik otthonukat, de ez a fogyasztásban és az áramszámlán is nyomot hagyhat, nem is keveset.
A napokban tapasztalt 35 fokos hőség nemcsak az emberi tűrőképességet teszi próbára, hanem a pénztárcát is, különösen azokét, akik klímaberendezéssel próbálnak túlélni. A 24.hu cikke szerint a nyári hónapokban az áramszámla jelentősen megnőhet, ha egész nap működtetjük a légkondicionálót, különösen akkor, ha a belső hőmérsékletet nagyon alacsonyra állítjuk.
Ettől hízik az áramszámla
Erdős Csaba, a VGF szaklap vezető szerkesztője szerint az áramfogyasztás számos tényezőtől függ: ilyen például a kinti és benti hőmérséklet különbsége, a hűtött terület nagysága, a lakás szigetelése, a klíma hatékonysága, a páratartalom, a napsugárzás mértéke, valamint a háztartásban lévő egyéb hőtermelő eszközök. Minél nagyobb a kinti és a benti hőmérséklet közötti különbség, annál több energiára van szükség a kívánt beltéri hőmérséklet eléréséhez és fenntartásához.
Egy konkrét példán keresztül mutatja be a szakértő, mennyibe kerülhet a folyamatos hűtés: egy 20 m²-es szobát egy 2,5 kW teljesítményű split klíma hűt 24 órán át, 30 °C külső hőmérséklet mellett. Ha a beltéri hőmérsékletet 26 °C-ra állítjuk, a napi áramfogyasztás 432 forint körül alakul. Ha azonban 22 °C-ra szeretnénk lehűteni ugyanazt a teret, az már 605 forintot is jelenthet – vagyis napi szinten 40%-kal magasabb költséget.
A különbség oka nemcsak a nagyobb hőmérséklet-különbség, hanem az is, hogy a készülék hatékonysága (SEER-értéke) is csökken extrém terhelés esetén. A szakértő szerint érdemes a klímát 24–26 °C közötti értékre beállítani, mivel ezzel a komfort és az energiahatékonyság is fenntarthatóbb szinten marad.
A cikk arra is figyelmeztet: nemcsak a fokozott fogyasztás, de a nem megfelelő szigetelés vagy szellőztetési szokások is tovább emelhetik a költségeket. Érdemes tehát tudatosabban használni a klímát, hogy ne érjen kellemetlen meglepetés a hó végi számlával.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)