Így hűtse a lakást az extrém kánikulában
Durva hőhullámmal és extrém UV-sugárzással indul a hét, itt az ideje átgondolni, hogyan hűtjük a lakásunkat, mielőtt mi is túlmelegszünk.
A Pénzcentrum arra figyelmeztet, hogy július első napjaiban az egész országban rendkívül erős UV-sugárzás és komoly hőség várható. Az UV-index akár 8-as, 9-es értéket is elérhet, miközben a nappali csúcshőmérséklet több helyen 35 fok köré emelkedhet. Ez nemcsak kültéren jelent egészségügyi kockázatot, hanem otthon is: a rosszul szigetelt lakások, panellakások, déli fekvésű ingatlanok akár estére sem hűlnek le, ami kimerültséghez, alvászavarokhoz és súlyosabb esetben hőgutához vezethet. Mutatjuk, mit tehet, hogy átvészelje a kánikulát.
Így vészelje át a kánikulát a lakásban
A lap szerint az egyik legfontosabb lépés a lakás hatékony hűtése, lehetőség szerint klíma nélkül is. Éjszakai átszellőztetés, reggeli szigetelés (redőny le, ablak be), vastag sötétítőfüggönyök vagy hőtükrös fólia mind segíthetnek. Az ideális az lenne, ha a hajnali, még hűvösebb órákban kiszellőztetnénk, majd napközben teljesen elzárnánk a lakást a hőségtől – ez akár 5–7 fok különbséget is jelenthet a benti levegő hőmérsékletében. A lakás hűtéséhez segítség lehet egy ventilátor is, amelyhez egy tál jég vagy hideg víz is társítható, így növelhető a hatékonyság. A szerzők szerint emellett fontos lenne, hogy minél kevesebb elektromos készülék működjön napközben, mivel ezek is hőt termelnek.
Az extrém UV-sugárzás miatt a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy 11 és 15 óra között lehetőleg senki ne tartózkodjon huzamosabb ideig a tűző napon. A napszúrás, bőrpír, leégés mellett hosszabb távon bőrrákhoz vezethet az intenzív sugárzás, főleg ha nem védekezünk megfelelően. Fontos tehát a magas faktorszámú (legalább 30-as) fényvédő használata, a vállakat takaró ruházat és a világos színű, jól szellőző öltözet viselése – különösen gyerekeknél, időseknél és krónikus betegeknél. A hőstressz veszélye ugyanis ezeket a csoportokat érinti leginkább.
A Pénzcentrum kiemeli, hogy a következő napokban több megyére is hőségriadó léphet életbe. A tikkasztó időjárás miatt nemcsak a vízfogyasztás növelése fontos, hanem az is, hogy a kiszáradás és a túlhevülés jeleit időben felismerjük – ilyen lehet az émelygés, fejfájás, gyengeség vagy zavartság. Aki ilyesmit tapasztal, ne halogassa a pihenést, és ha szükséges, hívjon orvosi segítséget.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)