Mérges pók bukkant fel a hazai kertekben, ezt kell róla tudni
Veszélyes pók jelent meg a hazai kertekben, mutatjuk, miért kell vele vigyázni.
Egyre gyakrabban jelennek meg olyan növények, állatok hazánkban, melyek eddig nem voltak jellemzőek Magyarországra, erről korábban a 168.hu is beszámolt. Most egy igazán furcsa pók jelent meg, ami egyre gyakrabban bukkan fel a hazai kertekben, számolt be róla a Pénzcentrum.
Emiatt lehet veszélyes a pók
A HelloVidék egyik olvasója különös, szőrös lábú pókkal találkozott Pest megyei kertjében. a képek alapján a szakértők pokoli cselőpókként (Geolycosa vultuosa) azonosították a ritka vendéget. Bár nevéből és külsejéből adódóan sokak számára ijesztő lehet, a szakértő, Braunmüller Lajos szerint nincs ok a pánikra, a pók védett, és békés természetű, ha nem háborgatják.
„Egy egészséges felnőttre vagy nagyobb gyerekre viszont gyakorlatilag teljesen ártalmatlan. A marása legfeljebb olyan, mint egy méhcsípés, vagy még annyira sem”
– magyarázta Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője. Ugyanakkor hozzátette, hogy csecsemőkre, súlyos szívbetegekre vagy előrehaladott immunhiányos állapotú emberekre jelenthet veszélyt.
A pokoli cselőpók a farkaspókfélék közé tartozik, testhossza mindössze 2-3 cm, ugrani is tud, marása viszont legfeljebb méhcsípésszerű fájdalmat okoz, komolyabb veszélyt csak ritka esetben jelent. Érdekesség, hogy Magyarországon 831 pókfaj él, de ezek közül csak néhány találkozik rendszeresen emberrel, és szinte egyik sem veszélyes.
A szakértők azt tanácsolják, hogy ne bántsuk a pókokat, hiszen sok kártevőt pusztítanak el helyettünk. Ha ritka vendégre bukkanunk a kertben, inkább örüljünk, és hagyjuk békén, hiszen ők is elkerülik az embert, ha tehetik.
Másik veszélyes pók is jelen van Magyarországon
A hazai pókok közül a legnagyobb a szongáriai cselőpók, amely akár 10 cm-es is lehet, de szintén csak enyhe csípést okoz. A másik, kissé veszélyesebb faj a mérges dajkapók, amely harciasan védi fészkét, csípése ritkán, de okozhat lázat, émelygést, ám emberre nézve ez sem számít valódi fenyegetésnek.
A melegkedvelő, mediterrán eredetű sárga dajkapók egyre gyakrabban bukkan fel hazánkban. Míg korábban főként az ország déli részén volt jellemző, ma már szinte bárhol előfordul, sőt, egyre gyakrabban lakásokba is betéved. A pók természetes élőhelye rétek, mezők, bokros területek, de gyümölcsösökben és kertekben is előszeretettel tanyázik. Otthonainkba leginkább zöldségekkel, gyümölcsökkel, virágokkal vagy akár nyitott ablakon át jut be, főként ősszel, amikor melegebb búvóhelyet keres.
A sárga dajkapók nem keresi az ember társaságát, csípni is csak akkor szokott, ha veszélyben érzi magát. Csípése azonban fájdalmas lehet, és a duzzanat mellett ritkábban enyhe láz, zsibbadás, sőt esetenként átmeneti bénulás is jelentkezhet a csípés helyén.A szakértők szerint érdemes figyelni, ha lakásba kerül, óvatosan távolítsuk el, ne bántsuk, de vigyázzunk, mert védekezésből csíphet.
(Kiemelt kép: Pixabay)