Így védekezzen a leégés és a szürkehályog ellen
A hosszan tartó napsugárzás károsítja a bőrt, leégést, korai bőröregedést és bőrrákot okozhat, így az UV-védelem mára a nyári szezon megkerülhetetlen tényezőjévé vált. Nem csak a bőrünk, a szemünk is veszélynek van kitéve. Lássuk, mit tehetünk, hogy megóvjuk magunkat a napsugarak káros hatásától!
Az egészségünk védelme érdekében érdemes alaposan odafigyelni a nyári fényvédelemre, nem mindegy azonban, hogy milyen vényvédő szert használunk. A 24.hu összeállításából kiderül, hogy a naptej, napvédő készítmények hatékonyságát az úgynevezett SPF faktorszám jelzni. Az SPF, azaz Sun Protection Factor azt mutatja meg, hogy a naptej mennyi ideig késlelteti a bőr leégését az UV-B sugárzás ellen. Például, ha az arcbőr napégés nélkül 10 percet bír, 30‑as faktorszám esetén ez elméletben 300 percre nőhet. Fontos azonban tudni, hogy ez az érték laboratóriumi körülmények között érvényes; valós használat során alacsonyabb a védelem, mivel gyorsan elkenjük, izzadunk vagy nem használunk belőle elegendő mennyiséget.
Csak akkor nyújtanak védelmet a fényvédő szerek a leégéstől, ha megfelelően használjuk őket
A felvitt mennyiséget azonban befolyásolja az UV erőssége is, a bőrtípus és az életkor, az SPF-értéket ezért inkább útmutatóként kell kezelni. Általános ajánlás szerint testfelületenként kb. egy teáskanálnyi mennyiség szükséges eloszlatni a fényvédő készítményből. Egy felnőttnek általánosságban azt javasolják, hogy összesen minimum egy mokkáskanálnyit kenjen az arcra, illetve 2‑3 evőkanálnyi a testre. Naponta több alkalommal kell újrakenni – különösen fürdés után, vagy ha erősen izzadunk.
Gyermekek esetében más a helyzet, kerülni kell, hogy a csecsemők és kisgyermekek közvetlen napfénynek legyenek kitéve. Lehetőleg árnyékban tartózkodjanak, és viseljenek napellenző ruházatot, kalapot és napszemüveget. Fontos a védelem napernyő használatával is, mivel bőrük rendkívül érzékeny, és az UV-sugárzás könnyen kárt tehet benne. A 6 hónaposnál idősebb babák esetében a közvetett napfénynek kitett, fedetlen bőrfelületekre legalább 5–10 ml naptejet ajánlott felvinni.
A 3-5 éves korú gyermekek számára a megfelelő fényvédelemhez legalább 10–15 ml naptej használata javasolt, az 5-10 év közötti gyermekek esetében legalább 15–20 ml szükséges.
Felnőttek és 10 év feletti gyermekek esetében az egész test védelméhez minimum 30–40 ml naptej használata ajánlott.
Melyik naptejet válassza?
A naptejek fizikai (ásványi) és kémiai hatóanyagúak lehetnek. Az ásványi naptejek (pl. cink- vagy titán-dioxid) már az UV‑sugarakat is visszaverik, így kíméletesebbek, de gyakran fehéres réteget hagynak maguk után. A kémiai szűrők könnyebben kenhetők, de érzékeny bőr esetén irritálhatnak.
Napszemüveggel a szürkehályog ellen
A megfelelő UV-szűrővel ellátott napszemüveg segít megelőzni a szürkehályogot és más szembetegségeket. Érdemes olyat választani, ami blokkolja az UV-A és UV-B sugarakat, nem csak sötét színt adó lencse. A nagyobb, ívelt formák plusz védelmet nyújtanak, és a szem környékét is árnyékolják
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)