Különleges égi jelenség közeledik, ekkor érdemes felfelé tekintenie
Júliusban sok különleges égi jelenséget láthat, mutatjuk, mikor érdemes az égre tekintenie!
A nyári hónapok kedveznek a csodás égi jelenségeknek, főként akkor, ha tiszta az idő, és a felhők sem takarják el az eget. Ebben a hónapban nagyon különleges együttállások lesznek, és azok is örülhetnek, akik kedvelik a csillaghullást, mivel a hónap végén arra is számíthatunk, derül ki a Pénzcentrum cikkéből.
Ekkor láthatja a különleges égi jelenségeket
Látványos együttállások és csillaghullás is várja a csillagászat iránt érdeklődőket júliusban, derül ki a Svábhegyi Csillagvizsgáló friss összefoglalójából. A hónap fénypontja a Déli Delta Aquaridák meteorraj, amely hó végén éri el maximumát, ilyenkor óránként akár 25 hullócsillagot is megfigyelhetünk.
Jelentősebb szabad szemmel látható jelenségek:
- Július 3-án a Hold és a Szűz csillagkép legfényesebb csillaga, a Spica együttállása figyelhető meg a délnyugati égen.
- Július 4-én hajnalban a Vénusz, az Uránusz és a Fiastyúk egy vonalba rendeződik a keleti égbolton, ehhez binokulár is jól jöhet.
- Július 7-én a Hold az Antares csillaggal és a tau Sco súroló fedésével mutat látványos égi játékot.
- Július 16-án hajnalban a Szaturnusz és a Hold áll együtt.
- Július 20-án a Fiastyúk és a vékony holdsarló együttállását csodálhatjuk meg, egy csillag belépése is kíséri a látványt.
- Július 28-án a Mars és a holdsarló párosa emelkedik a hajnali égboltra.
Csillaghullás szezon
A Déli Delta Aquaridák mellett az Alfa Capricornidák meteorraj is maximumra kapcsol:
- Július 30-án a Delta Aquaridák csúcsidőszakában érdemes lesz figyelni az eget késő estétől.
- Július 31-én az Alfa Capricornidák óránként kb. 5 hullócsillagot ígérnek, a legjobb megfigyelési időszak a teljes besötétedés után kezdődik.
A Svábhegyi Csillagvizsgáló szakértői szerint a legtöbb esemény szabad szemmel is látható, így bárki gyönyörködhet a nyári égbolt páratlan látványosságaiban.
Tűzgömb volt látható Magyarország felett
Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy tűzgömb, más néven bolida tűnt fel hazánkban, ami jellemzően egy nagyobb meteor, amely a légkörbe lépve olyan intenzíven izzik fel, hogy rövid időre az egész égboltot beragyogja. A jelenséget nem ritkán hanghatás, fényvillanás vagy látványos nyomképződés is kíséri.
A tűzgömbök ritkán, de nem példa nélküli módon tűnnek fel hazánk egén, a mostani esemény azonban széles körben észlelhető volt, és a videós rögzítésnek köszönhetően nemcsak az égi látványosság rajongói, hanem a szakemberek is tanulmányozhatják a jelenséget.
(Kiemelt kép: Pixabay)