Kritikus vízhiány sújtja az országot: több településen is vízkorlátozás szükséges
A rendkívül forró időjárás miatt vízhiány alakult ki, amit nem lesz könnyű orvosolni.
Az egész országban egyre súlyosabb gondokat okoz a hosszan tartó kánikula és a vízhálózat elavultsága. Gödöllőn és több Budapest környéki településen már odáig fajult a vízhiány, hogy a helyiek azt tapasztaljak: este szinte használhatatlanná válnak a csapok, mert drasztikusan visszaesik a víznyomás – számolt be róla az RTL Híradó.
Ez napok óta problémát jelent, és bár az átmeneti lehűlés miatt a lakosság vízigénye csökkenhet, de a hőség visszatérésével a vízhiány is újra jelentkezni fog. Ahogyan arról a 168.hu beszámolt, több településen is fel kell készülniük a lakosoknak arra, hogy az ivóvíz-ellátásban zavarok merülhetnek fel. A Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. már napokkal ezelőtt figyelmeztetett a közösségi médiában közzétett posztjában, hogy például Gödöllő, Veresegyház, Szada, Erdőkertes, Fót és Őrbottyán településeken nyomáscsökkenés várható, és akár még az is előfordulhat, hogy szünetelni fog az ivóvíz-szolgáltatás, különösen a magasabban fekvő területeken.
A vízhiány egyre fenyegetőbb veszély
Az RTL Híradónak Gödöllő polgármestere, Gémesi György úgy nyilatkozott, hogy bár eddig sikerült elkerülni, de a későbbiekben akár vízkorlátozás bevezetésére is szükség lehet. A nyomáscsökkenés hatására már most kihelyeztek lajtos kocsikat, ezekből bárki vételezhet ivóvizet.
Gödöllő ugyan eddig megúszta a korlátozást, de Balatonalmádiban már hivatalosan is vízkorlátozás van érvényben. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a város teljes területén tilos az ivóvízhálózatról locsolni, öntözni, medencéket feltölteni, vagy bármilyen nem szociális célú vízhasználatot folytatni a csúcsidőszakokban. A cél az, hogy a folyamatos ivóvízellátás biztosított legyen a lakosság számára.
Elfolyó ivóvíz, elavult vezetékek
Ahogyan az az RTL riportjából kiderült, a probléma egyik legfőbb oka a hőségen kívül az, hogy az ország jelentős részén elavult a vízhálózat, és ez az egyre népesebbé váló Budapest környéki településeken már most is gondot okoz, a későbbiekben pedig még több hasonló este fordulhat elő. Az ivóvíz akár 25 százaléka is eltűnhet a föld alatt, mielőtt a fogyasztókhoz eljutna. Az agglomerációban a régi, rossz állapotú vezetékek nem bírják a megnövekedett terhelést, ezért már most is egyre gyakoribbak a csőtörések, de a helyzet később még rosszabb lehet. A lakosság száma folyamatosan növekszik, az infrastruktúra viszont nem fejlődik ezzel párhuzamosan, így a rendszer egyre kevésbé képes kiszolgálni az igényeket. A lakosság egyelőre csak annyit tehet, hogy mellőzi a vízhasználattal járó tevékenységeket, például az autó lemosását vagy a medencék újratöltését.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)