Több százezerre büntethetik, ha kút van a kertjében

Egy kerti kút komoly veszélyt jelenthet a családi kasszára nézve.

2025. július 4., 11:21

Szerző:

A háztulajdonosok körében évtizedek óta kedvelt megoldás a kútfúrás, hiszen egy kerti kút biztosíthatja például a növények öntözéséhez szükséges vízmennyiséget. Annak ellenére, hogy sokan nincs tisztában a szabályokkal, a tavalyi év kezdete óta azonban már szigorúbb szabályok vonatkoznak a kerti és mezőgazdasági kutak létesítésére – hívta fel a figyelmet az Agroinform.

Aki idejében értesült a változásokról, jól járt, ugyanis 2024 végéig még volt lehetőség arra, hogy az engedély nélküli kutakat utólagosan és ingyenesen bejelentsék azok, akik rendelkeznek ilyen vízforrással. Ám az idei évben erre már nincs lehetőség, és a be nem jelentett új kutak léte gyakorlatilag  jogsértésnek minősül, ami súlyos anyagi terhet róhat sokakra.

A büntetés nem marad el, ha a kerti kút engedély nélkül létesült

Ahogyan arra a Tőzsdefórum felhívta a figyelmet, engedély nélkül ma már nem éri meg belekezdeni a kútfúrásba, ugyanis a szabályszegők súlyos bírságra számíthatnak: a vízgazdálkodási bírság elérheti az egymillió forintot, különösen, ha engedély nélküli vízhasználat is történik. A bírság összege a kút értékének akár 80 százalékáig is terjedhet, a természetes személyekre kiszabható bírság pedig 300 ezer forint is lehet. Ezen kívül az illegális kutat értelemszerűen be is záratják, és a továbbiakban nem használható semmilyen célra.

Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy miért nem lehet kutat fúrni, illetve hogy miért változtak meg az erre vonatkozó szabályok. Érdemes tudni, hogy az új rendelkezések célja elsősorban a felszín alatti vízkészletek és a vízbázisok védelme.

Mindez azonban nem azt jelenti, hogy a továbbiakban senki nem gondolkodhat ebben a megoldás, ám azt tudni kell, hogy minden új kút létesítése előtt kötelező a hatósági bejelentés vagy a vízjogi engedély beszerzése, méghozzá még a munkálatok megkezdése előtt. Aki engedély nélkül kezdi meg ezeket a munkálatokat, nem kerülheti el a büntetést.

Lényeges, hogy az engedélyezési folyamat során a hatóság jóváhagyhatja a kutat, elutasíthatja a kérelmet, vagy előírhatja, hogy vízjogi engedély szükséges a fúráshoz, a tulajdonosnak pedig ennek megfelelően kell eljárnia. Ez a szabály minden 50 méternél sekélyebb mezőgazdasági kútra is érvényes, még akkor is, ha az kizárólag öntözési célokat szolgál, és nem érinti az ivóvízkészletet.

Az engedélyeztetési folyamat hosszadalmas és bonyolult lehet, ezért sokan úgy döntenek, hogy vállalva a kockázatot, illegálisan fúrnak kutat a saját kertjükben. A becslések szerint akár 10 ezer engedély nélkül létesített kút is működhet Magyarországon. Az Agroinform ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy akik szeretnének kutat fúrni, azoknak érdemes lehet az interneten elérhető vízkészletvédelmi térkép segítségével ellenőrizni, hogy az adott területen milyen engedélyek szükségesek ehhez.

Ezt már csak azért is érdemes megtenni, mert az illegális kútfúrók többnyire ugyan nem gondolnak bele, de tevékenységükkel akár a vízellátás biztonságát is veszélyeztethetik – ez a hátterében a hatóságok szigorúbb intézkedéseinek is.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)

 

Lemondott Tompos Márton, a Momentum elnöke, utódja Rózsa András zuglói polgármester lett. Mindeközben a párt egykori vezetője, Fekete-Győr András szerint a Fidesz pénzt ajánlott a pártnak, hogy induljanak a 2026-os választáson.