Probléma van az ásott kutakkal, sokan ezért kerülnek kórházba

A szeptemberi árvíz után még mindig probléma van az ásott kutakkal, a szakértők elárulták, mi a teendő ebben a helyzetben.

2024. október 25., 12:32

Szerző:

Nagy pusztítást végzett a szeptemberi árvíz, és számos udvart elöntött. A szakemberek már akkor is hangsúlyozták, hogy a Duna vize szennyezett, ezért az árhullám elvonulása után fertőtlenítésre lesz szükség. Ha erre azonban nem került sor, akkor veszélyes lehet az ásott kutakból származó víz – derült ki az Infostart cikkéből.

Veszélyesek lehetnek az ásott kutak

Nagyon sok települést érintett a Dunán levonuló árhullám. A folyó kilépett a medréből, és olyan területek is víz alá kerültek, melyek az elmúlt években nem. Ez azzal is járt, hogy bizonyos esetekben a kertekben, házakban is megjelent a víz. Az árhullám levonulása után hangsúlyozták a szakemberek, nagyon fontos a fertőtlenítés, mivel az áradás során fertőzöttek lehetnek a vizek.

Az atv Híradójából kiderült, hogy jelenleg számos településen fertőzöttek a vizek, ezért azok nem alkalmasak az emberi fogyasztásra. A korábban árvízzel sújtott területeken az ásott kutak fertőzésveszélyt jelentenek. Nagyon sok dolog kerülhetett a talajba, onnan pedig a kutakba. Ezért az említett kutakat csak alapos fertőtlenítés után lehet ismét használni.

„Elsősorban e-coli baktériumok, és egyéb – fertőzéses hányást és hasmenést okozó baktériumok –, paraziták tudnak elszaporodni, és ezek olyan súlyos fertőzést okozhat, hogy kórházba kerülhet a beteg, pláne, ha csecsemők, újszülöttek, illetve immunhiányos betegek fogyasztják”

– mondta Szabó Gábor háziorvos az atv Híradójának.

Hozzátette, hogy a fúrt vagy ásott kutakat eleve csak azután lehet használni, hogy azoknak a vizét a hatóság bevizsgálta, és emberi fogyasztásra alkalmasnak találta. Ha nem vizsgálták meg a vizet hivatalos laborban, akkor még az elöntéstől függetlenül sem szabad inni az adott kútnak a vizét.

Az árvíz számos településen gondot okozott, főként azokon a helyeken, ahol a víz csak a fúrt vagy ásott kútból származik. Farkas Kálmán, aki Baja Dunafürdői részén tisztítja a fúrt kutat elárulta az atv Híradójának, hogy ilyen esetekben a vizet még a fertőtlenítés után is csak öntözésre lehet használni.

„Az árvizekkel járványt okozó víz is érkezik, ezért sem szabad ezzel még főzni sem”.

Azt tanácsolta, hogy az árvíz után a teljes rendszert fertőtleníteni kell hipóval, valamint a víz teljes leengedésével. A szakértők szerint a víz szennyeződését el lehet kerülni azzal, hogy már az árvíz megérkezése előtt lezárják a fúrt vagy ásott kút közelében a szabad helyeket, ezzel pedig megakadályozzák, hogy a szennyeződések bejussanak a vízbe.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)