Súlyos vízhiány várható a nyár folyamán
A nyár még csak most kezdődik, de már komoly figyelmeztetéseket kaptunk: 2025 májusa a második legmelegebb volt a világon. Európában és több kontinensen is tartós aszály alakult ki, a gazdák terméskiesésről számoltak be, és sok helyen vízhiány fenyeget.
A Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálat (C3S) szerint 2025 májusában a globális átlaghőmérséklet 15,79 Celsius-fok volt, ami 0,53 fokkal magasabb a 1991–2020 közötti májusi átlagnál. Ez minden idők második legmelegebb májusa. Bár ez a hónap nem lépte túl az iparosodás előtti szinthez képest 1,5 fokos határt, Carlo Buontempo, a szolgálat igazgatója szerint a trend nem törik meg, a nyár ideje alatt újra áttörhetik ezt a küszöböt – írja a The Guradian.
Az 1,5 fokos határ a 2015-ös párizsi klímaegyezmény célkitűzései között szerepel. Egy-egy hónap túllépése még nem jelenti a cél végleges bukását, ugyanakkor arra utal, hogy az éghajlatváltozás gyorsul.
Aszály lesz Európában a nyár nagy részén
Az elmúlt hónapokban Európa-szerte szokatlanul száraz volt az időjárás. 2025 májusában Észak- és Közép-Európa, valamint Oroszország, Ukrajna és Törökország egyes régiói is kevesebb csapadékot kaptak az átlagnál. A talajnedvesség is csökkent, különösen Északnyugat-Európában, ahol legalább 1979 óta nem mértek ennyire alacsony értékeket.
A gazdák már most terméskiesésről számolnak be, és ha a nyáron sem érkezik elegendő csapadék, a vízhiány valós fenyegetéssé válhat a mezőgazdaságban.
Világszerte erősödik a szárazság
A száraz időjárás nem korlátozódik Európára. Májusban az Egyesült Államok nagy részén, Afrika szarván, Közép-Ázsiában, valamint Ausztrália, Dél-Afrika és Dél-Amerika több térségében is az átlagnál szárazabb hónapot mértek. Ezek a jelenségek az éghajlati rendszer egyre erősebb felmelegedésére utalnak.
Mindeközben az Atlanti-óceán északkeleti részén rekordmagas tengerfelszíni hőmérsékletet regisztráltak, ami tovább növelheti a szélsőséges időjárási események kockázatát az északi féltekén.
Nagy a baj az Alföldön: már most kritikus a vízhiány
Ahogy arról korábban beszámoltunk, kritikus a vízhiány az Alföldön: a talaj felső 20 centiméteres rétege száraz, a tavaszi vetésekhez nagy szükség lenne a csapadékra.
2024 áprilisában több napi melegrekord is megdőlt, majd kedden 10-20 Celsius-fokkal visszaesett a hőmérséklet, de ezzel még mindig a sokéves átlag környékén maradt. Az év első három hónapjában a nyugat-dunántúli és északi tájak kivételével az ország jelentős részén 30-60 milliméterrel kevesebb eső esett a sokéves átlagnál, és ez a hiány a talajok nedvességtartalmában is megmutatkozik. Tavaly év végén országszerte feltöltődött a talaj, azóta azonban csak a fél méternél mélyebb réteg őrzi a nedvességtartalmát, a felszín közelében az Alföldön már március közepe óta már vízhiány van.
(Fotó: Stefano Nicoli/NurPhoto Stefano Nicoli / NurPhoto / NurPhoto via AFP)