Alkoholzár lépett életbe a magyarok kedvenc nyaralóhelyén
Sokan nem úszhatják meg az alkoholzár használatát.
Sokakat meglephet, de 2025. július elejétől szigorúbb szabályok léptek életbe az ittas vezetőkkel szemben a magyarok körében is kedvelt nyaralóhelyként számon tartott Olaszországban: alkoholzár kerül egyes autókba – számolt be róla a HVG a Corriere Della Sera című lap információi alapján.
A furcsa szó egy különleges eszközt jelöl, amelyet azoknak kötelező beszerelni mostantól az autójukba, akiket korábban jogerősen elítéltek ittas vezetés miatt. A készülék megakadályozza, hogy a motor beinduljon, ha a sofőr által kilélegzett levegőben alkohol jelenléte mérhető. Ez a lépés a közlekedésbiztonság növelését szolgálja, és komoly változást jelent a helyi közlekedési kultúrában, valamint egy egyértelmű jelzés azoknak, akik a legalapvetőbb közlekedési szabályokat sem tartják be.
Érdekesség, hogy ezzel a módszerrel gyakorlatilag nem csak az elítélt személy autóhasználatát korlátozhatják, hiszen ahol az egész család egyetlen autót használ, ott minden más családtag is csak az alkoholszonda megfújását követően tudja majd beindítani a gépjárművet.
Így működik az alkoholzár a gyakorlatban
Olaszországban tavaly december óta új közlekedési szabályzat van érvényben, Matteo Salvini pedig aláírta azt a rendeletet, amely részletesen meghatározza az alkoholzár alkalmazásának módját is. A rendelet szerint az alkoholzár felszerelése nem csak személyautókat érinthet, hanem akár áruszállításra alkalmas gépjárműveket is.
Az olaszul „alcolock” néven bevezetett műszert minden érintett sofőrnek egyénileg kell beszereltetnie az autójába, és az az ezzel kapcsolatos költségeket is nekik kell fizetniük. Aki ezt elmulasztja 158 és 638 euró közötti bírság megfizetésére kötelezhető.
Az, hogy meddig szükséges használni az alkoholzárat, attól függ, hogy korábban milyen véralkoholszintet mértek az adott sofőrnél: 0,8 g/l felett két évig, 1,5 g/l felett pedig három évig kell az eszközt használni. Az alkoholzár megakadályozza a motor beindulását, ha a szonda alkohol jelenlétét mutatja ki, és nem éri meg semmilyen módon manipulálni az eszközt, ugyanis a kifizetendő bírság mértéke akár meg is háromszorozódhat.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)