Barnulni kezdett a begónia levele? Így mentheti meg a virágot

A begónia az egyik legkedveltebb szobanövény, de akár a balkonon vagy a kertben is jól érzi magát. Ám bárhol is tartjuk, a nyári hőségben kicsit több figyelmet igényel az ápolása.

2025. július 6., 14:37

Szerző:

A begónia nem véletlenül vált közkedveltté a hobbikertészek és a gyakorlottabb növénytartók körében is, hiszen kevés gondoskodás mellett is gyönyörű lehet a különleges, színes virágaival. De nincs is annál bosszantóbb, mint amikor a gondosan nevelgetett virág hirtelen barna szélű levelekkel jelzi, hogy valami nincs rendben? Ne aggódjon, a növény nem akarja az idegeit borzolni, csak így üzen, hogy segítségre van szüksége.

A tartása valóban nem igényel különösebb szakértelmet, de bármilyen növényről is legyen szó, az azonban biztos, hogy az adott fajta minimális igényeivel érdemes tisztában lenni. A BloomScape megmutatta, hogy mi a teendő a barnuló begóniával, és hogy hogyan mentheti meg a virágot, mielőtt végleg búcsút intene neki.

A begónia nem szereti se a túl sok, se a túl kevés vizet

A begónia egyik leggyakoribb panasza a kiszáradt talaj. Ha túl ritkán locsolja, a földje csontszáraz lesz, a levelek pedig barnulni kezdenek a széleken. A trükk: akkor öntözzön, amikor a talaj már félig-meddig kiszáradt, de még nem teljesen porhanyós. Egy alapos locsolás után mindig öntse ki a felesleges vizet a cserép alatti tálcából, mert a begónia nem szereti, ha a gyökerei áznak.

Ha már teljesen kiszáradt a föld, jöhet a „wellness hétvége”: ilyenkor tegye a növényt a cseréptálca nélkül a mosogatóba vagy kádba, majd engedjen alá bőségesen vizet, legalább 7 centiméternyit, de ügyeljen rá, hogy ne legyen forró. Hagyj legalább háromnegyed órán át, hogy a virág a cserép alján keresztül felszívja fel a nedvességet. Ha a föld teteje még mindig száraz, óvatosan öntözze meg felülről is.

Páratartalom: a begónia szereti a „szaunát”

A száraz lakáslevegő legalább annyira ellensége a begóniának, mint a szomjúság. A páratartalom növeléséhez tegyen a cserép alá kavicsos tálcát, vagy használjon párásítót. Permetezni viszont csak a növény körüli levegőt szabad, magát a begóniát nem, különben könnyen lisztharmat jelenhet meg a leveleken. Azt is fontos tudni, hogy a begónia nem napimádó: a tűző nap leégeti a leveleit, amelyek ettől szintén bebarnulhatnak, elszáradhatnak. Keressen neki világos, de közvetett fényű helyet – egy keletre néző ablakpárkány tökéletes, de ha csak déli vagy nyugati ablaka van, az is megfelelő lehet, ilyen esetben viszont húzza egy kicsit beljebb a cserepet.

A barnuló levélszélek nem a világ végét jelentik, csak egy kis odafigyelést kér a növény. Ha ügyel az öntözésre, a páratartalomra és a megfelelő mennyiségű napfényre, a begónia hamarosan újra egészséges, üde levelekkel hálálja meg a gondoskodást. A megbarnult leveleket mindig szedje le, így ugyanis a növény minden energiáját az új hajtásokra fordítja majd.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Pixabay)