Nyugdíj előtt drasztikusan csökkentik a béreket
Törvényes keretek között csökkentik az idősebb munkavállalók bérét Dél-Koreában, ami a Human Rights Watch szerint rendszerszintű diszkriminációhoz és elszegényedéshez vezet.
Dél-Koreában évek óta komoly vitát vált ki az úgynevezett „csúcsfizetés-rendszer” (peak wage system), amelynek értelmében az 55 év feletti dolgozók fizetése automatikusan csökken akkor is, ha munkájuk, tapasztalatuk vagy teljesítményük nem változik. A rendszer célja eredetileg az volt, hogy a közeledő nyugdíj előtt csökkentse a munkaadók terheit, és elősegítse a fiatalabb generációk munkaerőpiacra lépését – írta meg az Index.
Alacsonyabb fizetéssel „jutalmazzák" a nyugdíj előtt állókat
A gyakorlatban azonban súlyos társadalmi következményekkel jár. Az Index szerint a fizetéscsökkentés mértéke az 55. életév betöltése után 20 százalékos, majd ezt követően minden további évben újabb 10 százalékkal mérséklik a dolgozók bérét – így 60 éves korukra akár a korábbi jövedelmük felére is visszaeshet a keresetük. Ez a szabályozás több millió munkavállalót érint, miközben a legtöbben továbbra is teljes munkaidőben, változatlan feladatkörben dolgoznak.
A Human Rights Watch szerint a rendszer nemcsak igazságtalan, hanem kifejezetten káros is. Egyrészt csökkenti a nyugdíjalapba befizetett összeget, másrészt az idősebb munkavállalókat a nyugdíjba vonulás után gyakran csak alulfizetett, ideiglenes pozíciók várják, így a szegénységi küszöb alá csúszás is könnyen valósággá válhat. A kutatások szerint a 60 év felettiek 70 százaléka alkalmi vagy részmunkaidős munkából él, miközben átlagosan 29 százalékkal kevesebbet keresnek, mint fiatalabb kollégáik.
A rendszer így 3,1 millió dolgozót érint, hiszen a hatályos jogszabályok szerint ezer fő feletti vállalatok döntő többsége ragaszkodik a 60 éves nyugdíj-korhatárhoz. Ezzel a rendszerrel párhuzamosan nő a nyugdíjalap kiesése és a munkavállalók járulékbefizetése, ami végső soron az állami nyugdíjak csökkenéséhez is vezet. A legdrasztikusabb hatásként pedig a 65 év felettieknek majdnem 38 százaléka él a szegénységi küszöb alatt, a világ fejlett országai között rekordnak számító arány.
(Kiemelt képünk illlusztráció. Fotó: Freepik)