„Kötelességem volt visszajönni” – Köves Slomó a zsidó közösségépítésről, konfliktusokról és felelősségről
Köves Slomó éveken át tanult Izraelben és az Egyesült Államokban, de kötelességének érezte, hogy visszatérjen szülőhazájába.
Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezető rabbija a bécsi Wina magazinnak adott interjút, amit a neokohn.hu szemlézett. Az interjúban Köves Slomó őszintén beszélt a személyes múltjáról, családjáról, a magyarországi zsidóság helyzetéről, az EMIH küldetéséről és a zsidó szervezetek közötti feszültségekről is.
„Világi családba születtem”
Köves Slomó nem vallásos családban nőtt fel, szülei is csak kamaszként értesültek zsidó származásukról. Ő maga 11 éves korában kezdett érdeklődni a zsidóság iránt:
„Minden új dolog iránt érdeklődni kezdtem, és elkezdtem tájékozódni – ekkor fedeztem fel, hogy a zsidóság egy vallás”
– mondta az interjúban.
Köves Slomó az 1989-ben Magyarországra érkező Oberlander Baruch rabbi tanítványa lett, majd Izraelben és az Egyesült Államokban tanult tovább, végül 2007-ben a debreceni egyetemen doktorált.
Bár tanulmányai során sokan elhagyták Magyarországot, ő úgy érezte, nem maradhat távol:
„Kötelességemnek éreztem, hogy visszatérjek és mindezt megosszam a magyar zsidókkal.”
Feleségével, az izraeli származású Dvorával együtt kezdtek közösséget építeni itthon, ma már öt gyermekük van, és az EMIH számos intézményt működtet országszerte.
Köves Slomó szerint az EMIH küldetése: élő zsidó élet biztosítása
Az EMIH célja nemcsak az örökségápolás, hanem a vallásos zsidó élet lehetőségeinek megteremtése. Jelenleg tizenegy zsinagógát, két iskolát, hat kóser éttermet és saját vágóhidat működtetnek. Emellett az idősek gondozása is fontos szerepet kap:
„Jelenleg tíz idősek otthonát üzemeltetünk, ezekben összesen 1600 ember él – ez a legnagyobb ilyen lánc Budapesten.”
2017-ben indították el a Milton Friedman Egyetemet, ahol ma már kétezer hallgató tanul, nem csak zsidók. Az egyetem IT- és pilótaképzést is kínál, miközben zsidó tanulmányokat is oktatnak.
A Mazsihisz és az EMIH viszonya: nem ellenségek, de más utat járnak
Köves elmondta: annak idején szerettek volna a Mazsihiszhez csatlakozni, de ezt visszautasították, így hozták létre az EMIH-et. A szervezetek közötti viszony sokáig feszült volt, ám mostanra enyhülni látszik:
„Nagyon fontosnak tartom, hogy ne vitatkozzunk egymással. […] Két zsidó közösség létezik, amelyek különböző életmódot akarnak, ezt is el kell fogadni.”
Szerinte a Mazsihisz új vezetése nyitottabb a párbeszédre, amit a Tett és Védelem Alapítvánnyal közösen végzett munka is bizonyít.
Kapcsolat a kormánnyal – pragmatikus viszony
Köves Slomót gyakran éri kritika amiatt, hogy jó kapcsolatot ápol a kormánnyal, különösen Orbán Viktor miniszterelnökkel. A rabbi ezt így magyarázza:
„Kisebbségként kötelességünk minden párttal egyformán bánni. […] Ha összehasonlítjuk a mai Orbán Viktort a 25 évvel ezelőttivel, akkor világok választják el őket.”
A Soros-kampányt ugyan populistának tartja, de szerinte nem volt kimondottan antiszemita. Ezt azzal indokolja, hogy mivel a magyar társadalom túlnyomó többsége nem Soros zsidó származására asszociált a kampány idején, ezt egy közvélemény-kutatás is bizonyította.
(Fotó: neokohn.hu)