Izrael-ellenes zenekar jön a Szigetre – Köves Slomó: „A sötétséget csak fénnyel lehet elűzni”
Nemzetközi botrányt kavart az északír Kneecap nevű zenekar Sziget Fesztiválra való meghívása. Az EMIH – Magyar Zsidó Szövetség továbbra is részt vesz az eseményen, Köves Slomó vezető rabbi szerint ugyanis a sötétséget nem tiltással, hanem fénnyel, párbeszéddel és jelenléttel lehet legyőzni.
A nemzetközi tiltakozások ellenére felléphet a Sziget Fesztiválon az északír Kneecap nevű rapcsapat. A banda korábban többször is nyíltan Izrael-ellenes kijelentéseket tett, sőt, olyan terrorszervezetek melletti kiállással is vádolják őket, mint a Hamász vagy a Hezbollah. Míg több külföldi fesztivál is törölte már a zenekar szereplését, a budapesti rendezvény továbbra is számol velük, ami jelentős felháborodást váltott ki, elsősorban a zsidó közösségek részéről.
A fellépés körüli botrányra reagálva Köves Slomó, az EMIH – Magyar Zsidó Szövetség vezető rabbija az Indexnek adott interjújában hangsúlyozta: szervezete nem a bojkottot, hanem a párbeszédet és a jelenlét erejét tartja célravezetőnek.
„A zsidó hagyomány álláspontja évezredek óta az, hogy a sötétséget leginkább fénnyel lehet legyőzni”
– fogalmazott Köves Slomó.
Köves Slomó: az EMIH jelenléte fontos a Sziget fesztiválon
Köves Slomó szerint az EMIH részvétele a Sziget Fesztiválon – ahol immár 27 éve működtetik a zsidó sátrat – lehetőséget teremt arra, hogy a fiatalok személyesen találkozzanak a zsidó gondolkodással és kultúrával, és ezzel megtörhető legyen az előítéletek köre. A rabbi szerint a Kneecap zenekarhoz hasonló jelenségek éppen azt mutatják, hogy nem hallgatni, hanem megszólalni kell:
„Jelenlétünkkel fel tudjuk hívni a figyelmet arra, hogy az izraeli zsidóság elleni terrorra történő uszítás az a sötétség, és nem a fény oldalán van.”
Szerinte sok előadó, köztük a Kneecap tagjai is, nincsenek teljesen tisztában azzal, mit jelent a támogatásuk azoknak a szervezeteknek, mint a Hamász.
„Sokan nem is értik, mit képviselnek akkor, amikor Hamasz-jelképeket viselnek”
– mondta.
A rabbi kiemelte: különösen fontos az EMIH jelenléte egy olyan fesztiválon, ahová évente több százezer fiatal látogat el. Ha távol maradnának, ezek a fiatalok elveszítenék a lehetőséget arra, hogy közvetlen forrásból ismerjék meg a zsidóságot.
„A távollétünk mindenki számára veszteség lenne – nekünk is, a fiataloknak is, de magának a fesztiválnak is.”
A botrány hátterében az áll, hogy a Kneecap koncertjein rendszeresen hangzanak el olyan kijelentések, mint például „F*ck Israel, free Palestine”, és a zenekar tagjai többször is nyíltan kiálltak terrorszervezetek mellett. Emiatt több európai fesztivál – köztük a németországi Fusion – törölte a fellépésüket. A Sziget Fesztivál viszont nem tartja indokoltnak a kizárásukat, álláspontjuk szerint ugyanis a véleménynyilvánítás szabadsága még provokatív tartalmak esetén is biztosítandó, olvasható a neokohn.hu oldalon.
A Mazsihisz a Sziget fesztivál bojkottja mellett döntött
A Mazsihisz – Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége ezzel élesen szembement: a szervezet bojkottot hirdetett, és közölte, nem vesz részt a Sziget Civil Sziget programjában, amennyiben a szervezők nem változtatnak álláspontjukon.
Köves Slomó ezzel szemben úgy látja:
„A bojkott gyakran ellentétes hatást vált ki, mint amit az azt kezdeményezők el akarnak érni.”
Emlékeztetett arra is, hogy az EMIH már a kilencvenes évek végén is megjelent a fesztiválon, akkoriban a szkinhed mozgalomhoz köthető antiszemitizmussal szembesültek. Volt olyan eset, amikor előítéletekkel élő fiatalok életükben először találkoztak zsidó emberrel a sátornál, és éppen ez a közvetlen kapcsolat segített árnyalni vagy felülírni a korábbi véleményüket.
(Fotó: Karancsi Rudolf / 168.hu)