Kapu Tibor elindult a Föld felé, de előtte megmutatta a családi ereklyéket, amiket magával vitt

Kapu Tibor és az Ax‑4 küldetés legénysége július 14-én levált a Nemzetközi Űrállomásról, és megkezdte a hazatérést. A magyar idő szerint 13:05‑kor felbocsátott Crew Dragon csaknem egy nap múlva, 2025. július 15‑én 11:30 körül landolhat Kalifornia partjainál.

2025. július 14., 17:33

Szerző:

Magyar idő szerint július 14-én délután 13:15-kor emelkedett le a Nemzetközi Űrállomásról a SpaceX‑Axiom Space által üzemeltetett Crew Dragon űrhajó, fedélzetén Kapu Tiborral és az Ax‑4 küldetés további tagjaival. A leválás kissé késve, de zökkenőmentesen zajlott, és az űreszköz a következő körülbelül 22,5 óra során közelebb kerül a Földhöz – számol be róla a 24.hu.

Kapu Tiborék előtt még több manőver áll

A visszatérés során több manőveren kell túlesniük: elhagyják az űrállomás biztonsági zónáját, majd irányított hajtóműgyújtásokkal törnek be a légkörbe. A kapszulát végül Kalifornia partjainál vízrebocsátással fogják kimenteni. Az érkezési időpontot magyar idő szerint 2025. július 15-én 11:30 körülire prognosztizálta a SpaceX/Axiom.

A küldetés 18 napos időtartama alatt Kapu Tibor közel harminc hazai vonatkozású, tudományos és technológiai kísérletet koordinált az űrállomáson, amelyek többek között az emberi mikrobiom, a sugárzás okozta DNS‑károsodás és alacsony olvadáspontú fémek viselkedésének vizsgálatára irányultak.

A búcsúbeszédek sorát megelőzően Kapu Tibor magyarul és angolul is üzent az űrből, hangsúlyozva: a misszió nem csak tudományos, hanem nemzeti büszkeség is.

„Magyarország visszakerült a világűr térképére” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a kudarcokon innen és túlmutató eredmények egy kis ország számára is elérhetőek.

Miután a Crew Dragon sikeresen levált a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), első lépésként egy úgynevezett indulási hajtóműgyújtás (departure burn) történik. Ennek célja, hogy az űrhajó biztonságos távolságra kerüljön az űrállomástól, és lassan megkezdje ereszkedését a Föld irányába. Ezt követi a fékgyújtás (deorbit burn), amellyel az űrhajó pályája úgy módosul, hogy belépjen a Föld légkörébe.

A harmadik lépésben sor kerül a szervizmodul (trunk) leválasztására, amit még a légkörbe lépés előtt hajtanak végre. Ezt követi a légkörbe való belépés (re-entry), amely során a Crew Dragon nagy sebességgel halad át a sűrűsödő légköri rétegeken.

A negyedik fázisban automatikusan kinyílnak az ejtőernyők, amelyek lelassítják az űrkapszulát, és biztosítják a biztonságos ereszkedést. Végül az Ax–4 misszió legénysége a Csendes-óceán vizére érkezik, Kalifornia partjai közelében. A vízreszállás után a SpaceX egyik speciálisan felszerelt hajója emeli ki őket a kapszulából. A fedélzeten azonnali orvosi vizsgálat várja az űrhajósokat, hogy megkezdődhessen az állapotfelmérés a Földre való visszatérés után.

A hajón egy helikopter is szolgálatra készen áll: ez szállítja majd Kapu Tibort és társait Houstonba, Texas államba, ahol az utólagos orvosi ellenőrzések, adatgyűjtés és rehabilitációs szakasz következik.

(Kiemelt képünk forrása: HUNOR hivatalos Facebook oldala)