Itt a pontos dátum: Kapu Tibor ekkor tér vissza a Földre
Kapu Tibor hamarosan landolhat, mutatjuk, mikor érdemes figyelni.
Korábban a 168.hu is többször beszámolt Kapu Tibor missziójáról. A második magyar űrhajós magyar idő szerint június 25-én indult el a Nemzetközi Űrállomásra egy négyfős csapat tagjaként. Az elmúlt hetekben többször is bejelentkezett, és még fizikát is tartott magyar diákoknak. A küldetés azonban a végéhez közeledik, így Kapu Tibor és a társai hamarosan visszatérnek a Földre, derül ki a 24.hu cikkéből.
Kapu Tibor hétfőn visszatér a Földre
Történelmi magyar űrmisszió zárulhat le július 14-én, a HUNOR és az Axiom Space közlése szerint Kapu Tibor és a négyfős csapat többi tagja magyar idő szerint várhatóan 13:05-kor hagyja el a Nemzetközi Űrállomás fedélzetét, „Grace” becenevű Crew Dragon űrhajójuk ezt követően Kalifornia partjainál, az óceánban landol majd.
A 2025. június 25-én indult Axiom-4 küldetés célja mintegy 60 tudományos kísérlet elvégzése volt. A magyar űrhajós mellett indiai és lengyel űrhajósok, valamint Peggy Whitson tapasztalt NASA-parancsnok alkotják a legénységet.
Az eredetileg 14-21 naposra tervezett misszió indulását a visszaút előtt néhány nappal halasztották: a Spacejunkie szakportál szerint a folyamatos napfény miatti túlmelegedés veszélyeztette volna a biztonságos landolást. Az űrhajósok legkorábban július 10-én indulhattak volna vissza. De mivel nem voltak meg a megfelelő körülmények, így a hazaindulást el kellett tolni. Egyébként az induláskor is voltak nehezítő körülmények, mivel a kilövést többször is kénytelenek voltak elhalasztani.
A küldetés mérföldkő mind Magyarország, mind India és Lengyelország számára, hiszen mindhárom ország másodszor juttatott űrhajóst a világűrbe, ezúttal először a Nemzetközi Űrállomásra.
Így érkeztek meg a Nemzetközi Űrállomásra
Magyar idő szerint, június 25-én reggel indult el a csapat, a kilövést és az első pillanatokat élőben közvetítette a NASA. Az adást a szakértők élőben elemezték és magyarázták. A kilövés rendben zajlott, és nem voltak problémák. A négyfős legénység nagyjából egy napot utazott, mire megérkeztek a Nemzetközi Űrállomásra. A Dragon kapszula a dokkolási procedúrán fokozatosan ment végig, előbb elérte a nullás pontot, majd továbblépett a második várakozási pontra, ahol az automata rendszerek biztonságosan rögzítették az űrhajót. Ezt követően nyomáskiegyenlítés és szivárgásvizsgálat zajlott, végül a belső zsilipajtók kinyíltak, így juthattak be Kapu Tiborék az ISS-re.
Az újonnan érkező legénységet a már az állomáson tartózkodó űrhajósok fogadták, köztük Nichole Ayers és Anne McClain, akik előkészítették a fedélzetet a Dragon csatlakozására. A megérkezés után a csapat egészségügyi ellenőrzésen és eligazításon esett át, majd kezdetét vették a tudományos kísérletek.
(Kiemelt képünkön Kapu Tibor. Forrás: HUNOR - Magyar Űrhajós Program hivatalos Facebook oldala)