Elkezdődött az év legszebb csillaghullása, ekkor kell az égre nézni
Július 14-én elkezdődött az év legszebb csillaghullása, ami egészen szeptemberig tart!
Azok, akiket érdekelnek a csillagászati megfigyelések, nem lepődnek meg, ha eláruljuk, visszatért a Perseidák meteorraj. Ez pedig azt jelenti, hogy elkezdődött az év legszebb csillaghullása, ami majd augusztus közepén éri el a tetőpontját, ám addig is érdemes gyakran az égre nézni éjszakánként, derül ki a 24.hu cikkéből.
Szeptemberig tart az év legszebb csillaghullása
Elkezdődött az év talán leglátványosabb égi jelensége, a Perseidák meteorraj. Az első hullócsillagok július 14-én tűntek fel az égen, és egészen szeptember 1-ig gyönyörködhetünk bennük. A látványosság augusztus 12-én éri el a csúcspontját, de a legjobb megfigyelési esélyek augusztus 11. és 13. között, a késő éjszakai és hajnali órákban várhatók.
A Perseidák minden évben visszatérnek, amikor a Föld áthalad a 109P/Swift-Tuttle üstökös törmelékpályáján. A meteorok a Perseus csillagkép irányából érkeznek, és a légkörbe belépve fényes csíkokat rajzolnak az égre, sőt, akár látványos tűzgömböket is láthatunk.
A megfigyeléshez távcsőre nincs szükség, de érdemes fényszennyezéstől mentes helyet keresni, és kivárni, míg a szemünk alkalmazkodik a sötéthez. A csúcs idején a fogyó hold fénye enyhén zavarhat, ezért fontos az időzítés. A Perseidák minden évben több ezreket csábítanak a szabad ég alá, hiszen kevés nyári élmény hangulatosabb, mint egy kívánságot súgni egy hullócsillagnak.
Tűzgömb jelent meg Magyarország felett
Korábban a 168.hu is megírta, hogy 2025. május 25-én, vasárnap este 21:51-kor egy különösen fényes tűzgömb, más néven bolida haladt át Magyarország egén északi irányból dél felé. A jelenség zöldes fénnyel izzott, és az esti fátyolfelhők ellenére is sok helyről tisztán látható volt.
Az Időkép közösségi észlelői több helyszínről is beszámoltak az eseményről, és videófelvétel is készült róla, így nemcsak az érdeklődők, hanem a szakemberek is részletesen elemezhetik az égi látványosságot.
A tűzgömbök nagyobb meteoritok, amelyek a légkörbe lépve olyan intenzíven fénylenek fel, hogy rövid időre akár az egész égboltot bevilágíthatják. A jelenséget gyakran fényvillanás, nyomképződés vagy hanghatás is kísérheti. Bár hazánkban ritka, hogy ennyire látványos példány tűnjön fel, a mostani tűzgömb széles körben észlelhető volt.
(Kiemelt kép: Pixabay)