Három betegség, ami esetében életmentő az életmódváltás

Az életmódváltás önmagában nem csodaszer, de van három betegség, amelyek esetében az életünk múlhat rajta. A magas vérnyomásnál, cukorbetegségnél és bélgyulladásnál kulcsfontosságú a tudatos étrend és rendszeres mozgás. 

2025. július 15., 15:02

Szerző:

Amint arra a Dívány rávilágít, hogy bizonyos betegségek – mint a 2-es típusú cukorbetegség, stroke és gyulladásos bélbetegségek – esetében az orvosi terápiák csak életmódváltás nélkül nem működnek optimálisan. A  betegség legyőzésének vagy állapot-fenntartásának eszköze a beteg tudatosságán múlik.

Három betegség, amely életmódváltás nélkül súlyosbodhat

A 2-es típusú cukorbetegség egy fokozatosan kialakuló, összetett szénhidrátanyagcsere-zavar, amelynek során a szervezet sejtjei egyre érzéketlenebbé válnak az inzulin hatására, így a vércukorszint tartósan magas marad. Bár a betegség gyógyszerrel önmagában is kezelhető, amennyiben nem változtat életmódján – vagyis nem rendezi étkezési szokásait, valamint nem alakít ki rendszeres testmozgást –, úgy előfordulhat, hogy nem éri el a legkedvezőbb egészségügyi állapotot. A kezeletlen vagy nem megfelelően karbantartott cukorbetegség súlyos szövődményeket is okozhat a szervezetben, többek között szív- és érrendszeri betegségeket, idegrendszeri károsodást, illetve veseproblémákat.

Ha az életmódváltás mellett dönt, akkor mindenképpen csökkentse a finomított szénhidrátok, például a fehér kenyér, az édességek és a cukrozott italok fogyasztását. Részesítse előnyben a rostban gazdag zöldségeket és a teljes értékű, egész szemű gabonaféléket.

Mozogjon rendszeresen: hetente legalább 150 perc fizikai aktivitás javasolt, az amerikai Járványügyi Központ (CDC) és a Diabétesz Szövetség (ADA) ajánlása alapján. Nem kell hegyet mászni, a ráérős sétával is sokat tehet önmagáért.

Ügyeljen testsúlyára! Már 5–7 %-os súlycsökkenés is jelentősen mérsékelheti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

 Vegyen részt rendszeresen szakorvosi kontrollvizsgálatokon!

Törekedjen a stressz csökkentésére a mindennapokban, támaszkodjon a támogató közegre legyen szó családtagokról, barátokról vagy sorstársakról, például betegtársaságokban.

Ezeknél a betegségeknél nem elég a gyógyszer

A stroke kialakulásának hátterében gyakran érelmeszesedés, lerakódott plakkok vagy trombózis áll, amelyek elzárják az oxigén útját az agyban. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a túlélők mintegy 70 %-a képes a felépülésre, ugyanakkor esetükben jelentősen megnő az ismételt stroke kialakulásának kockázata. Az American Stroke Association szerint az esetek akár 80 %-a is megelőzhető lenne, ha időben megtörténne az életmódváltás. Ez nemcsak a kiegyensúlyozott táplálkozást és a rendszeres testmozgást jelenti, hanem a dohányzás elhagyását és az egyéni rizikófaktorok, például a magas vérnyomás, vércukor- és koleszterinszint  tudatos kezelését is.

A mediterrán diéta például kifejezetten „artériabarát” étrend, amely a só- és telítettzsír-bevitel csökkentését, valamint a friss zöldségek, gyümölcsök, teljes értékű gabonák és egészséges zsírok előtérbe helyezését jelenti.


A mozgást ebben az esetben sem lehet megúszni, hetente legalább 150 perc közepes intenzitású fizikai aktivitás ajánlott.

Hagyja el a dohányzást, figyeljen testsúlyára, és törekedjen arra, hogy vérnyomása, vércukor- és koleszterinszintje egyensúlyban legyen.

Gondolja végig, mi az, ami valóban fontos az életében. Próbáljon tudatosan jelen lenni, kevésbé aggodalmaskodni a jövő miatt, és nem rágódni a múlton – inkább törekedjen arra, hogy értékelni tudja a jelen pillanatot.

Az IBD – vagyis a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa – krónikus, gyulladással járó kórképek, amelyekre jellemző, hogy a tünetmentes időszakokat időnként fellángolások követik. A legfrissebb kutatások szerint az étrend és az életmód is jelentős hatással van a tünetek alakulására, vagyis nem kizárólag a gyógyszeres kezelésen múlik, hogyan érzi magát a mindennapokban.

A tudományos kutatások szerint a mediterrán típusú étrend követése a bélgyulladáson is segít, de ha az nem megvalósítható, akkor legalábbis egy olyan táplálkozási formát kell kialakítani, amelyben alacsony a hús- és finomított szénhidrátbevitel. Érdemes előnyben részesítenie a zöldségeket, a teljes értékű gabonákat, a magvakat és a halféléket.

Fontos, hogy fizikailag is aktív maradjon, ugyanis a rendszeres mozgás hozzájárulhat a fellángolások számának csökkentéséhez.

Kiemelten figyeljen a stressz szintjére és az alvás minőségére is, mivel ezek közvetlen hatással lehetnek a gyulladásos folyamatok mértékére, így az IBD tüneteinek súlyosságára is.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)