A nyaralókra utaznak a csalók, akár minden pénzét is elveszítheti
Elkezdődött a nyár, ez pedig azt jelenti, hogy a csalók a nyaralókra is kivetették a hálójukat.
Korábban a 168.hu is többször beszámolt arról, hogy a csalók az utóbbi időszakban egyre meggyőzőbb módszerekhez folyamodnak. Gyakran támadják az időseket, például azokat, akik Gondosórával rendelkeznek. Azonban a nagy szolgáltatók ügyfelei sincsenek biztonságban, mivel gyakran keresik meg a felhasználókat az MVM nevében. Ám most a rendőrség a nyaralók figyelmét hívta fel a közösségi médiában, írta meg az Infostart.
Csalók miatt adott ki figyelmeztetést a rendőrség
A rendőrség a közösségi oldalán hívta fel a figyelmet arra, hogy a nyaralás idején sem szabad megfeledkezni a digitális tudatosságról. Kiemelték: utazás közben mindenki hajlamosabb elnézőbbnek és figyelmetlenebbnek lenni, ami ideális terep a kiberbűnözők számára.
A hatóság több praktikus tanácsot osztott meg, amelyek közül talán a legfontosabb: soha ne használja a szálláshely ingyenes wifi-hálózatát bankolásra vagy online vásárlásra, helyette inkább mobilnetet vagy VPN-t javasolnak.
- Óvatosan a nyereményekkel! Nincs olyan, hogy „nyertél egy tengerparti álomutat, add meg az adataidat”.
- Figyelj, mit osztasz meg! Ha kiposztolod, hogy 2 hétig nem vagy otthon, az nem csak a barátoknak lehet hasznos info…
- Ne csapjon be az ár! Ha egy luxusvilla a Balatonon egy túrórudi árába kerül, az gyanús. Nagyon.
- Ne használd a szállás ingyen wifi-jét bankolásra, vásárlásra! Inkább mobilnet, vagy VPN. Tényleg.
- A kiberbűnözők nem napoznak és nem kérnek szabadságot. Ők 0-24-ben figyelnek és főleg akkor támadnak, amikor a legkevésbé figyelsz.
- Még megjegyzik a Facebookon, hogy a kiberbűnözők 0-24-ben figyelnek és főleg akkor támadnak, amikor a legkevésbé figyel az ember.
Emellett érdemes elkerülni a kétes nyereményjátékokat, nincs ingyen luxusutazás, amiért meg kell adnia személyes adatait. Fontos továbbá átgondolni, mit posztol nyilvánosan: ha mindenki tudja, hogy két hétig nincs otthon, az az illetékteleneknek is hasznos információ lehet.
Az állampapírral is próbálkoznak a csalók
Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy a csalók célba vették az állampapír tulajdonosokat. A csalók hamis hirdetéseket terjesztenek a közösségi médiában, melyekben azt állítják: az állampapír hozamokat csak akkor lehet megőrizni, ha az ügyfél 2025. július 15-ig kérelmet nyújt be a WebKincstáron keresztül. Az álhírekhez csatolt linkek azonban adathalász oldalakra vezetnek, ahol illetéktelenek próbálják megszerezni az ügyfélazonosítókat.
A Magyar Államkincstár hangsúlyozta:
- A kamatok jóváírása automatikusan történik, semmilyen kérelmet benyújtani nem szükséges.
- A Kincstár soha nem kér bizalmas adatokat sem telefonon, sem e-mailben.
- A WebKincstár hivatalos címe: webkincstar.allamkincstar.gov.hu.
- A MobilKincstár applikációt kizárólag hivatalos áruházakból érdemes letölteni, és ellenőrizni kell, hogy valóban a MÁK adta ki.
A Kincstár arra kéri a befektetőket, hogy soha ne kattintsanak gyanús linkekre, és mindig ellenőrizzék az információk forrását. A hozamok kifizetése biztonságosan és rendben zajlik, csalásra csak akkor nyílik lehetőség, ha a befektetők maguk adják ki az adataikat illetékteleneknek.
(Kiemelt kép: Pixabay)