Erre vigyázzon, hogy ne verjék át a csalók nyaralás közben

Számos trükkös módszert bevetnek a csalók, turistaként pedig könnyen áldozatul eshet.

2025. július 9., 14:39

Szerző:

A nyaralás az év legjobban várt időszaka – de a kikapcsolódás örömét könnyen beárnyékolhatják a leleményes csalók. Európa utcáin, strandjain és éttermeiben mindenhol ott leselkednek a turistákra vadászó trükkmesterek, akik a naivitásra és a figyelmetlenségre építenek.

Egyre több magyar utazó is megtapasztalja, hogy kontinens legnépszerűbb üdülőhelyei valójában a csalók igazi paradicsomának számítanak, és a turistákra vadászó bűnözők mindenhol jelen vannak: a zsúfolt városközpontokban, a strandokon, az éttermekben, sőt még a szállodákban is. A legkifinomultabb átverések épp azokra a pillanatokra építenek, amikor az ember végre ellazulna, és elhinné, hogy most tényleg csak a pihenésé a főszerep. Rick Steves turisztikai tanácsadó megmutatta, hogy mire érdemes figyelni még ilyenkor is.

A csalók figyelme soha nem lankad

Logikusnak tűnhet azt gondolni, hogy csak a naiv, tapasztalatlan utazók esnek áldozatul, de a valóság az, hogy a csalók egyre rafináltabbak, és a rutinosabb turistákat is könnyedén rászedhetik. Az egyik leggyakoribb trükk, amikor egy járókelő „talál” egy aranygyűrűt, majd megpróbál rávenni egy idegent, hogy vegye meg tőle, persze jóval a valódi értéke feletti összegért. Máskor barátságkarkötőt kötnek a gyanútlan turista csuklójára, majd fizetést követelnek érte, miközben egy bűntárs az áldozat zsebeiben kutakodik. A taxisok és pincérek sem mindig tisztességesek: a túl hosszú útvonalak, a hamis taxióra, vagy a számlán feltüntetett rejtett tételek mind-mind a turisták pénztárcáját célozzák.

A pénzváltásnál, vásárlásnál is érdemes résen lenni. A lassú visszajáró-számolás, a trükközés a bankjegyekkel, vagy a nem európai érmék 2 eurósként való átadása mindennapos átverési módszerek. A pénztárosok, akik látszólag telefonálnak, akár le is fotózhatják a bankkártyáját, ezért mindig tartsa szem előtt a fizetőeszközeit. A nyilvános Wi-Fi-n keresztüli bankolás vagy ATM-használat szintén kockázatos: a kiberbűnözők könnyedén megszerezhetik az adatait.

A tolvajok nemcsak a pénzére, hanem az értékeire is vadásznak. A koldusnak álcázott zsebtolvajok, a gyerekbandák, akik kartonlap mögé bújva fosztják ki a hátizsákját, vagy a „segítőkész” helyiek, akik ATM-használatnál vagy jegyvásárlásnál „segítenek”, mind-mind a figyelmetlenségére építenek. A hamis rendőrök, akik igazoltatják, majd eltűnik a pénze a tárcájából, vagy az ismeretlen „szobafelügyelők”, akik a hotelszobája ajtaján kopogtatnak – mind-mind a turisták bizalmát használják ki.

A legfontosabb tanács, hogy ne bízzunk vakon senkiben, főleg akkor, ha túl szép az ajánlat, hogy igaz legyen. Mindig tartsuk szem előtt a pénztárcánkat, bankkártyánkat, és soha ne adjuk ki a kezünkből. Készpénzből csak annyit vigyünk magunkkal, amennyire feltétlenül szükség van, és használjunk inkább mobilfizetést. Ha valaki túl barátságos, kezeljük óvatosan a közeledését, főleg, ha pénzt vagy segítséget kér. A hotelszobába csak a hivatalos személyzetet engedjük be, ha kétségünk van, inkább hívjuk a recepciót. A tömegben mindig figyeljünk az értékeinkre, és ne hagyjuk, hogy eltereljék a figyelmünket.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)