Furcsa módszerrel támadnak a csalók a Magyar Posta nevében

A gyanútlan áldozatok azt hiszik, a Magyar Postával állnak kapcsolatban.

2025. július 2., 16:49

Szerző:

A csalók számára ideális módszernek tűnik, hogy olyan nagy cégek és intézmények nevét használják fel az átverésekhez, amilyen például a Magyar Posta. Ez ugyan már több alkalommal is előfordult, ám ezúttal olyan súlyos a helyzet, hogy már egy külön felhívást is közzétettek ezzel kapcsolatban.

Mint kiderült, számos bejelentés érkezett a Magyar Postához azzal kapcsolatban, hogy a bűnözők a posta nevében küldenek ki üzeneteket e-mailben és SMS-ben, de az sem ritka, hogy a közösségi médiában továbbítanak olyan hirdetéseket, amelyekkel megpróbálják becsapni a gyanútlan ügyfeleket. A csalók gyakran hamis fizetési felszólításokkal, nem létező nyereményjátékokkal vagy kamu jótékonysági akciókkal próbálják megszerezni az áldozatok személyes adatait és bankszámla-adatait, de az is előfordulhat, hogy pénzt próbálnak tőlük kicsalni.

A Magyar Posta neve így szerepel az átverésekben

A digitális világban jártas személyeket már nehezebb átverni, ugyanis ők nagy valószínűséggel már több alkalommal is kaptak hamis üzeneteket, így pontosan tudják, mire érdemes figyelni.

Csakhogy ezúttal egy trükkös módszerről van szó, így ha ilyen üzenetet kap, semmiképpen ne kattintson. A beszámolók alapján a csalók most először egy csoportot alkotnak a leendő áldozataikból, majd egyszerre küldenek ki a csoport minden tagjának egy SMS-t. A felhasználók először csupán arról kapnak értesítőt, hogy bekerültek egy csoportba, ahol átlagos magyar telefonszámok szerepelnek, és ártalmatlannak tűnik.

Néhány órával később aztán érkezik egy SMS, amely a korábbi csalástípusoknál megfigyelhető nyelvezet helyett tökéletes magyarsággal íródott. Ebben arról tájékoztatják az ügyfelet, hogy a csomagja megérkezett a raktárba, de azt nem tudják kézbesíteni, mert a címzés hiányos vagy hibás.

Arra kérik a címzettet, hogy erősítse meg a címét 24 órán belül a megadott linken, ellenkező esetben visszaküldik a csomagot. A linkben a „posta” szó ugyan szerepel, ám semmilyen egyéb, a magyar postára történő utalás nem olvasható ki belőle, a link pedig nem túl meglepő módon egy adathalász oldalra vezet.

A Magyar Posta külön felhívta a figyelmet arra, hogy soha nem kér telefonon vagy e-mailben szállítási címet vagy fizetési adatokat. Ezeket mindig a megrendelés leadásakor a webshopnak kell megadni.

A szakértők is azt tanácsolják, hogy aki ilyen tartalmú üzenetet kap, elsőként mindig ellenőrizze a feladó e-mailcímét vagy telefonszámát. Jelen esetben egy külföldi telefonszámról érkeznek az SMS-ek, ez is gyanúra adhat okot. Ezen kívül az ilyen üzenetekben található linkekre soha nem tanácsos rákattintani, hiszen ezek minden esetben hamis weboldalakra mutatnak.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Attila Kisbenedek / AFP)

Csalás gyanújával indítottak figyelmeztetést szakértők, miután a mobilszolgáltatók nevében elkövetett akciók után a banki szektor lett a netes bűnözők legújabb célpontja. A szakemberek szerint néhány egyszerű szabály betartásával sokan megóvhatják magukat a kártól.