Már az állampapírokra utaznak a csalók, így élnek vissza a MÁK nevével
Újabb csalási módszer jelent meg Magyarországon, most az állampapírokkal rendelkező személyeket vették célba.
Korábban többször is beszámolt arról a 168.hu, hogy mennyire trükkös módszerekkel próbálkoznak a csalók. Az elmúlt időszakban tovább finomították a módszereiket, és már olyan állami intézmények vagy szervezetek neveivel is megpróbálnak visszaélni, ami eddig nem volt jellemző. A Pénzcentrum cikke szerint most az állampapírral rendelkezők pénzét próbálják kicsalni.
Az állampapírral próbálkoznak a csalók
Újabb családi kísérlet jelent meg, amely során ismeretlen elkövetők a Magyar Államkincstár (MÁK) nevével visszaélve terjesztenek hamis hirdetéseket a közösségi médiában. A cél megtéveszteni az állampapír-befektetőket, és érzékeny adatokat kicsalni tőlük.
A csalók azzal riogatják a lakosságot, hogy elveszíthetik az állampapír hozamaikat, amennyiben nem nyújtanak be kérelmet 2025. július 15-ig a WebKincstáron. Az álhírekben szereplő link azonban egy adathalász oldalra vezet, amely alkalmas az ügyfélazonosítók ellopására, így akár a befektetési számlákhoz is illetéktelen hozzáférést szerezhetnek.
A Magyar Államkincstár hivatalos állásfoglalása szerint:
- A kamatok jóváírása automatikusan történik, kérelmet benyújtani nem szükséges.
- A Kincstár semmilyen formában nem kér bizalmas azonosítókat (telefonon, e-mailben, szóban sem).
- A WebKincstár biztonságos elérési címe: webkincstar.allamkincstar.gov.hu
A MobilKincstár alkalmazást kizárólag az App Store és Google Play áruházból érdemes letölteni, és ellenőrizni kell a kiadót, hogy valóban a MÁK-e. A hatóságok és a Kincstár arra kérik a lakosságot, hogy fokozottan figyeljenek a hamis tájékoztatókra, és ne kattintsanak ismeretlen forrásból származó linkekre, még akkor sem, ha azok hivatalosnak tűnnek.
A MÁK hangsúlyozza, hogy az állampapíros befektetések biztonságban vannak, és a kamatfizetések rendben zajlanak csalásnak esélye csak akkor van, ha a felhasználó megadja adatait a csalóknak.
Gondosórával is próbálkoznak a csalók
Korábban a 168.hu is megírta, hogy újabb internetes csalásra figyelmeztetett Nyitrai Zsolt miniszterelnöki főtanácsadó, aki szombati Facebook-bejegyzésében hívta fel a figyelmet a nyugdíjasokat célzó adathalász-támadásra. A csalók ezúttal a Gondosóra szolgáltatás és egy hazai mobilszolgáltató nevében küldenek ki hamis e-maileket, nem létező számlatartozásra hivatkozva próbálva kicsalni az áldozatok bankkártya-adatait.
A megtévesztő üzenetekben fizetési felszólítást küldenek, majd egy hamis weboldalra irányítják a címzetteket, ahol érzékeny pénzügyi adatok megadását kérik. A célcsoport egyértelműen a 65 év feletti lakosság, akiket a Gondosóra rendszer felhasználóiként próbálnak megtéveszteni.
Nyitrai Zsolt hangsúlyozta:
„Fontos tudni: a Gondosóra szolgáltatás minden 65 év feletti állampolgár számára ingyenes, ezért soha nem küld befizetési felszólítást.”
(Kiemelt kép: Pixabay)