Ne dőljön be! Kamu DHL-csomag értesítéssel próbálkoznak a csalók
Új trükkel próbálnak adatokat és pénzt kicsalni a csalók: most éppen a DHL nevében küldenek gyanús e-maileket.
Újabb átverés söpör végig az interneten: ezúttal a DHL nevét használják fel csalók ahhoz, hogy érzékeny adatokat csaljanak ki gyanútlan felhasználóktól – számolt be róla a Dívány. A csomagértesítő e-mail első ránézésre hivatalosnak tűnhet, különösen azok számára, akik valóban várnak csomagot. Az üzenet szerint a küldemény a postán várakozik, a kézbesítési költségek kifizetésének visszaigazolására. Ha ez nem történik meg 24 órán belül, állítólag visszaküldik a csomagot a feladónak.
Csalók állnak a gyanús csomagértesítés mögött
A levél szövege azonban több sebből vérzik: nyelvileg nehezen értelmezhető, tele van nyelvtani és helyesírási hibákkal, és bár angolul íródott, ez önmagában is gyanús, hiszen
a DHL Magyarországon magyar nyelvű értesítéseket szokott küldeni.
A „Fizetés megerősítése” feliratú gombra kattintva egy gyanús japán weboldalra jut az olvasó. A webcím a biztonsági szakértők szerint komoly kockázatot rejt, és kártevő programokat tartalmazhat, adathalász felületet is lehet.
A feladó e-mail címe. a „dipankar.saha@apexfootwearltd.com” is árulkodó. Ennek az e-mail címnek emmi köze a DHL-hez vagy annak hivatalos domainjeihez, mint például a @dhl.com, @dpdhl.com vagy @dhl-news.com. A csalók jellemzően épp erre az „apróságra” alapoznak: ha valaki nem figyel eléggé, egyetlen kattintással hozzáférést adhat a saját adataihoz vagy bankszámlájához.
Az ilyen típusú átverések nem újak, de időről időre új köntösben térnek vissza, a mostani időszakban pedig ismét kifejezetten a logisztikai cégek megbízhatóságára játszanak rá a csalók. A szakértők szerint legjobb védekezés a figyelem: mindig nézze meg, honnan érkezett az e-mail, milyen nyelven írták, és hova vezetnek a benne található linkek. Ha gyanús, inkább ne kattintson, és jelezze a szolgáltatónak vagy a hatóságoknak!
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)