Hamarosan az Ön munkáját is elveheti a ChatGPT, ezek a foglalkozások kerülnek veszélybe

A ChatGPT és más mesterséges intelligenciák egyre népszerűbbek, így akár egyes munkafolyamatokat is kiválthatnak.

2025. július 7., 15:21

Szerző:

Korábban már többször beszéltek arról a szakértők, hogy a mesterséges intelligencia, például a ChatGPT miként alakíthatják át a munkaerőpiacot. A különféle alkalmazások kiválthatnak egyes munkafolyamatokat, vagy akár teljes állásokat. Ez pedig ahhoz vezethet, hogy bizonyos munkakörök eltűnnek, a Pénzcentrum cikke szerint, az alábbiak vannak igazán veszélybe.

A ChatGPT végezheti a jövőben a munkát

A mesterséges intelligencia (MI) rohamos terjedése forradalmasítja a munka világát, egyes szakmák eltűnnek, míg mások átalakulnak vagy épp újak jönnek létre. Egy friss összeállításban a ChatGPT is megszólalt arról, mely munkakörök vannak valódi veszélyben, és hol várható inkább átalakulás.

Elsősorban az egyszerű, rutinszerű feladatkörök alakulhatnak át, ilyenek az adatbeviteli munkakörök, az alapszintű fordítói feladatok, a jegyzőkönyvvezetés, az alapszintű jogi adminisztráció, valamint a szövegek összefoglalása. Ezeket a generatív MI és automatizált rendszerek egyre pontosabban és olcsóbban tudják végezni.

Azonban nem kell temetni a grafikusokat, szövegírókat, újságírókat, ügyfélszolgálati munkatársakat, tanárokat vagy a marketingeseket, ám nagy valószínűséggel a munka jellege változik. A mesterséges intelligencia eszközökként szolgálhat, hiszen a ChatGPT például gyorsítja a folyamatokat, segíti a személyre szabást és a kreatív ötletek megvalósítását, de a stratégiai gondolkodás, a hitelesség és az emberi kapcsolatokat továbbra sem tudja pótolni.

Egyre több területen használják a mesterséges intelligenciát

A szakértők szerint az AI nem feltétlenül elveszi, hanem átrendezi a munkaerőpiacot. A jövő nyertesei azok, akik nyitottak a tanulásra, a technológiai újdonságokra és az együttműködésre a mesterséges intelligenciával. A rugalmasság és az élethosszig tartó tanulás kulcsfontosságú. Eközben a munkáltatóknak és a döntéshozóknak biztosítaniuk kell, hogy mindenki számára elérhető legyen a képzés és az átképzés lehetősége.

Korábban a 168.hu is beszámolt már arról, hogy a mesterséges intelligenciát egyre több területen vetik be. Használják például a filmgyártás során, ám nem is olyan régen megjelent egy applikáció, amely a mesterséges intelligencia segítségével képes azonosítani a bőrön lévő elváltozásokat és anyajegyeket. Emiatt egyértelműen azok lesznek előnyben, akik időben alkalmazkodnak, és az MI-t inkább eszközként, semmint fenyegetésként kezelik.

 

(Kiemelt kép: Pixabay)