A mesterséges intelligencia saját érdekből is képes lehet ártani nekünk
Lehetséges, hogy a mesterséges intelligencia nem öntudatra ébredve, hanem saját túlélési stratégiát fejlesztve válik veszélyessé? Erről is beszélget majd Szathmáry Eörs evolúcióbiológus és Köves Slomó vezető rabbi május 23-án, a Talkslo estjén.
A mesterséges intelligencia fejlődése ma már nemcsak technológiai, hanem erkölcsi, társadalmi és filozófiai kérdéseket is felvet. A világ egyik legismertebb evolúcióbiológusa, Szathmáry Eörs szerint a valódi veszély nem abban rejlik, hogy a mesterséges intelligencia öntudatra ébred, hanem abban, hogy képes lehet darwini értelemben vett evolúcióra, vagyis önérdek-vezérelt, túlélést célzó működésre.
Szathmáry Eörs korábban az Infotér Konferencián így fogalmazott:
„Egy önmásoló számítógépes program, amely tudja, hogy ki akarják törölni, és hasznot húz ebből, mindannyiunkat meg kell ijesszen.”
A Talkslo programsorozat keretében a Széchenyi-díjas evolúcióbiológus Köves Slomó vezető rabbival járja körül a mesterséges intelligencia és a mesterséges élet kérdéseit – tudományos és teológiai nézőpontból egyaránt. A különleges, Küszöbön a mesterséges élet? címmel megrendezésre kerülő eseményre május 23-án kerül sor az Óbuda Zsinagógában, jegyek itt érhetőek el.
A mesterséges intelligencia konkurenciája maga az ember?
Az evolúcióbiológus szerint a mesterséges intelligencia fejlődése akkor válik igazán aggasztóvá, ha képes lesz saját célokat követni – még akkor is, ha ezek nincsenek tudatosan megfogalmazva. Az ilyen rendszerek már ma is képesek szoftvereket írni, akár vírusokat is, és ha önállóan módosítják önmagukat, akkor az evolúció logikája szerint működhetnek tovább.
Szathmáry egyik fő javaslata: „sterilizálni” kell a mesterséges intelligenciát, vagyis meg kell akadályozni, hogy önállóan képes legyen reprodukcióra. Emellett független kutatóintézetek felállítását szorgalmazza, amelyek nem a nagy technológiai cégek irányítása alatt működnek, hanem valódi társadalmi kontrollt képviselnek.
A Talkslo keretében megrendezésre kerülő eseményen a zsidó hagyomány kérdéseit is felmerülnek: beilleszthető-e a mesterséges élet gondolata a bibliai teremtés koncepciójába? Ha az ember intelligenciával életet „teremt”, az teremtés, vagy áltudomány?
A technológiai fejlődés gyorsasága és a mesterséges intelligencia szerepének kiterjedése egyre inkább a közélet, az oktatás, sőt a hitközösségek kérdése is lesz, amellyel foglalkozni szükséges. Ugyanakkor ez a tudomány és a hit párbeszéde is megkezdődhet ennek kapcsán.
Ki is Szathmáry Eörs?
A budapesti születésű evolúcióbiológus 1984-ben végzett az ELTE-n, majd 1995-ben szerezte meg a biológiai tudomány doktora fokozatot. 2013 óta a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Szakterületének nemzetközileg elismert kutatója, többek közt John Maynard Smithszel közösen írt művei (The Major Transitions in Evolution) az evolúcióelmélet alapkövei közé tartoznak. Jelenleg az ELTE elméleti biológia tanszékének egyetemi tanára, az Ökológiai Kutatóközpont kutatóprofesszora és a Ludwig Maximilian Egyetem vendégprofesszora.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)