Húsvétkor is gyönyörű égi jelenség érkezik - ekkor lesz a legszebb a látvány

Érdemes lesz az égre nézi húsvétkor, igazi különlegesség tűnik fel ezekben a napokban.

2025. április 17., 14:46

Szerző:

Nem csupán azok számára ígérkezik igazi különlegességnek a húsvéti égi jelenség, akik rajonganak a csillagászat iránt. Ezekben a napokban több estén át sem lesz elvesztegetett idő, ha az eget kémleljük, hiszen rengeteg hullócsillagot láthatunk – figyelmeztetett a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

A Thatcher üstököst 1861. április 5-én fedezte fel Alfred E. Thatcher New York-ból, az égitest róla kapta a nevét. Ezt az üstököst ma már nem lehet a Földről észlelni, szabad szemmel csupán néhány hétig volt látható, amíg a Nap felé tartott a pályáján. Ezt követően megfelelő távcsövekkel egy ideig még megfigyelhető volt, ám néhány héttel később már annyira távol került a bolygónktól, hogy erre nem volt esély. Manapság sem megfigyelhető, legközelebb csak 2278-ba kerül közel a Földhöz.

Mégis nagy jelentősége van, hiszen a meteorrajok az üstökösökből származnak, és a Thatcher üstökös rendszeresen meg is örvendeztet egy igazi különlegességgel.

Húsvétkor is látható lesz ez az égi jelenség

2025-ben április 14. és 30. között tűnik fel az égbolton a Thatcher üstökösből származó Lyridák meteorraj. Ezt a jelenséget nem érdemes kihagyni, ugyanis ebben az időszakban különösen sok hullócsillagot figyelhetünk meg, óránként akár 18-at is. Ehhez azonban megfelelő helyen kell tartózkodni, ahol a fényszennyezés nem akadályozza a szabad megfigyelést.

A Perseidák érkezéséhez ugyan nem hasonlítható ez az élmény, de így is kifejezetten látványos lesz. Húsvétkor, ha az időjárás is lehetővé teszi, és tiszta az égbolt, akár szabad szemmel is látható a jelenség. Különösen akkor látszanak majd jól a meteorraj egyes elemei, ha sikerül holdfénymentes éjszakán megfigyelni azokat.

A húsvét remek alkalom az éjszakai megfigyeléshez, ám a meteorraj nem ekkor, hanem közvetlenül az ünnep után, 22-én éri el a maximumát, tehát ekkor észlelhető majd a legnagyobb eséllyel egy-egy hullócsillag, sőt akár tűzgömb is. Don Pettit űrhajós még 2012-ben figyelte meg a meteorraj a Nemzetközi Űrállomásról, amelyről felvétel is készített, ezt érdemes megnézni:

A meteorrajt 21 óra környékén érdemes megfigyelni, még azelőtt, hogy a Hold megjelenne az égen, hiszen ezt követően már nehezebben észlelhetőek. Az igazán kitartóaknak azonban hajnalban célszerű résen lenniük. Aki fel tud kelni április 22-én hajnalban, 5 óra előtt megfigyelheti a jelenséget, valamint a Vénusz bolygót is, amely ekkor tűnik majd a legfényesebbnek az égbolton.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)