Látványos égi jelenség érkezik, hamarosan bárki megfigyelheti

Áprilisban sem lesz hiány izgalmas csillagászati eseményekből, és egy régóta várt égi jelenség is bekövetkezik.

2025. április 6., 12:27

Szerző:

Az idei év már eddig is bővelkedett olyan csillagászati eseményekben, amely a laikusok számára is különleges élményt nyújtott. Áprilisban is érdemes lesz észben tartani néhány időpontot, ugyanis több égi jelenség is alkalmas lesz a megfigyelésre, amelyek között van egy kiemelkedő látványosság is – hívta fel a figyelmet a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

Bár a hirtelen lehűlő időjárás nem kedvez a szabadtéri csillagnézésnek, ám ahogy a hónap folyamán melegszik az időjárás, akár esténként vagy hajnalban is adódik majd több olyan lehetőség, amikor megfigyelhetőek egyes bolygók, csillagok, vagy éppen a Hold látható szokatlan formában.

Ahogyan arról korábban a 168.hu is beszámolt, a januárt a Mars uralta, februárban pedig a Vénusz, az Uránusz és a Szaturnusz is a megszokottnál sokkal könnyebben észrevehető volt. Ez többek között annak köszönhető, hogy a bolygók a pályájuk azon pontján jártak, amely a legközelebb esett a Földhöz. Márciusban aztán Merkúr is is szokatlanul fényessé vált.

Egy különlegességet is megfigyelhettek az érdeklődők, hiszen ezúttal Magyarországról is látható volt a teljes holdfogyatkozás, de aki ezekről esetleg lemaradt volna, áprilisban további különlegességeket figyelhet meg.

Ezt az égi jelenséget áprilisban ne hagyja ki

Április 8-án 20:30-kor lesz érdemes az égre nézni, ugyanis az éppen 85 százalékos fázisban álló Hold együtt áll majd a Regulus csillaggal, amely égi kísérőnktől 2,8 foknyira balra helyezkedik majd el. A fényes csillag és a Hold különleges látványt nyújt, és hatalmas előny, hogy akár szabad szemmel is megfigyelhetőek.

A Mars ebben a hónapban is tartogat meglepetést, ugyanis az Ikrek csillagkép két legfényesebb csillaga, a Pollux és a Castor csillagok mellett jelenik majd meg az égen. A vörös bolygó egy vonalba érkezik a csillagokkal, így egy képzeletbeli egyenes alkotva. Az egymástól kb. 5 fokos távolságban elhelyezkedő égitestek együttállását Április 10-én 21 órakor lehet megfigyelni, és ehhez semmilyen eszköz nem szükséges, szabad szemmel is jól kivehetőek lesznek.

Érdekesség, hogy április 21-től kezdődően a Merkúr már nappal is megfigyelhető lesz. Kezdetben még gyengén lehet észlelni, ám 24-én már 50 százalékos fázisba kerül, és ekkortól már délelőtt is jól látható, bár ehhez már szükséges egy távcső használata is.

A hónap leginkább várt eseménye pedig kétségtelenül a Lyridák meteorraj érkezése lesz. A meteorrajt már április 14-től meg lehet figyelni, egészen a hónap utolsó napjáig, ám eközben az intenzitása változik. A legnagyobb eséllyel április 22-én figyelhető majd meg a jelenség, amennyiben ezt az időjárási körülmények is lehetővé teszik, hiszen ekkor óránként akár 18 hullócsillag is felbukkanhat az égen. A jelenség szabad szemmel és látható, de a csillagnézéshez érdemes egy fényszennyezéstől mentes, magaslati helyszínt választani. A hullócsillagok megfigyelése közben érdemes lesz vetni egy pillantást a Vénuszra is, ugyanis a bolygó szokatlan fényes lesz, ennek köszönhetően pedig könnyen fel is fedezhető majd az éjszakai égbolton.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)