Ilyen égi jelenség csak ritkán következik be: ez lesz a hónap legérdekesebb eseménye

Ez a hónap sem múlhat el látványos égi jelenség nélkül.

2025. április 9., 11:16

Szerző:

2025 igazán kegyes a csillagászat szerelmeseihez, ugyanis több ritka égi jelenség is bekövetkezett már január óta, és még bőven tartogat meglepetéseket ez az év. Az már biztos, hogy ebben a hónapban többször is érdemes az eget kémlelni – hívta fel a figyelmet a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

Januárban a Mars volt a főszerepben, míg februárban a Vénusz, az Uránusz és a Szaturnusz került a figyelem középpontjába, hiszen ritkán lehet ennyire közelről megfigyelni ezeket a bolygókat. Ennek hátterében az állt, hogy most jártak a pályájuk azon pontján, amely a legközelebb esik a Földhöz, ráadásul egyszerre, ami rendkívül ritkán fordul elő. Márciusban a Merkúr is látványosabbá vált, hiszen szokatlanul fényes volt.

Aki ezekről lemaradt volna, annak is része lehet néhány különlegességben, ugyanis áprilisban is érdemes lesz esténként az égre nézni.

Ezek a hónap leglátványosabb égi jelenségei

Ahogyan arról a 168.hu beszámolt korábban, április 8-án a Hold együtt állt a rendkívül fényes Regulus csillaggal, amely csupán 2,8 foknyi távolságban helyezkedett el égi kísérőnktől. Szinte együtt mozogtak az égen, és kifejezetten szép látványt nyújtott a fényes Hold és a még fényesebb csillag együttese.

Április 10-én szintén egy hasonló jelenség figyelhető meg, de más szereplőkkel: a Mars ismét hírt ad magáról, hiszen egy vonalba kerül a Pollux és a Castor csillaggal, amelyekről érdemes tudni, hogy az Ikrek csillagkép legfényesebb csillagai. Érdekes látványt nyújtanak majd, ahogyan egy egyenest alkot a három fénylő égitest.

Ám április 12-én talán ennél is szebb látvány nyújt majd a Hold és a Spica, azaz a Szűz csillagkép fényes csillaga. A Spica a 15. legfényesebb csillag az égen, és kékes fényéről könnyedén felismerhető. A teliholddal való együttállása igazán szép látványt nyújt majd, és bár ez egy évben akár többször is megtörténhet, ám ezúttal egész éjjel egymás mellett halad majd a két égitest. 22 óra környékén bukkannak majd fel együtt a horizont felett, hajnalban pedig még közelebb, mindössze 2,2 foknyira kerülnek egymástól. Még az is megfigyelheti a két égitestet együtt, aki a hajnali órákban kel fel.

Érdemes említést tenni arról is, hogy hamarosan érkezik a Lyridák meteorraj, amelyet április 14-tól egészen április 30-ig meg lehet majd nézni, így húsvétkor érdemes lesz hullócsillagokra vadászni, hiszen óránként egy tucatnál is több jelenik majd meg az égen. Külön öröm, hogy ehhez még távcsőre sem lesz szükség, ugyanis szabad szemmel is megfigyelhető lesz a jelenség.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)