Ezek a jelek árulják el, hogy a kutya megöregedett
Együtt élni egy idős kutyával egyszerre felemelő és nehéz. Négylábú barátunk sokkal több figyelmet igényel, mint ereje teljében, eljön a gyógyszeres kezelések és sepciális táplálás ideje. Bár az idős kutya kevésbé aktív, ugyanannyira vágyik a gazdi szeretetére, mint amikor tappancsos pocakgombócként berobbant az életébe.
Amikor az ember életébe megérkezik a kutya, még egyáltalán nem gondol azokra az időkre, amikor idős négylábú társát kell segítenie az öregkor méltóságteljes megélésében. Hány éves korában öreg egy kutya? Mik azok a jelek, amik azt mutatják, hogy szőrös barátunk már szépkorba lépett? Mit tehetünk, hogy a lehető leghosszabb ideig teljes életet éljen?
Öreg kutya nem vén kutya
Hogy mikortól számít idősnek az állat, fajtánként, típusként változó. A kistestű ebek általában 10-12 éves kortól, a közepes testűek 8-9 évtől, a nagytestűek pedig 6-7 éves kortól. Egyesek fajták, mint például a beagle vagy a yorkshire terrier, hosszabb ideig élnek, míg másoknak, például az ír farkaskutyának kevesebb idő juthat. Az állat várható életkorát természetesen befolyásolja az életminőség, a betegségekre való hajlam, a tartási körülmények. Noha vannak kivételek, akik reményteli módon erősítik a szabályt, szakértők igazolták, hogy a nagyobb testű kutyák rövidebb ideig, míg a kisebb termetű ebek jóval tovább élhetnek. Ráadásul a keverék kutyáknál kevésbé pontosan meghatározható a várható élettartam, mint fajtatiszta társaiknál, az öregedés jelei azonban valamennyi állatnál egyértelműen megállapíthatóak.
A kutya öregedésének jelei
A kutyusok öregedésének vannak fizikai és mentális jelei is. Sőt, meg is tanulják, hogy ők éltesebb korúak, amikor észreveszik, hogy a gazdi például engedékenyebb egyes helyzetekben. E sorok írójának szenior korú kutyája például kifejlesztette a szelektív hallás képességét. Míg ifjúkorában sorra teljesítette az engedelmességi vizsgákat, és kilométerekről is be lehetett hívni, ez idősebb korára megváltozott. Mintha a kutya is a második gyerekkorát élte volna éltesebb korában, csak akkor reagált a parancsszavakra, ha ő úgy akarta. Ám ha a hűtő ajtaját nyitottuk már-már nesztelenül, nem volt olyan terepakadály, hogy ne lett volna jelen egy kis sajtdarabkában vagy lepottyanó sonkában reménykedve.
Fizikai jelek
Ha az egészséges idős kutya mozgása lelassul, kevésbé akar játszani, akkor bizony elkezdődött az öregedés. Ugyancsak árulkodó jel, ha gondot okoz neki a lépcsőzés vagy akár a magasabb dolgokra való fel- és leugrálás. Lehet, hogy a lábait húzni kezdi vagy nem megy már fel a kanapéra, nem ugrik a fotelbe. Az ízületi problémák az ídős kutyákat sem kímélik. Számos étrendkiegészítővel lehet a tüneteket enyhíteni, és ha szükséges, gyógyszeres kezelés is elérhető.
Nagyon fontos, hogy a kutya ritmusához, igényeihez alkalmazkodjunk, ne terheljük túl, és az életkorának megfelelően csökkentsük a mozgás mennyiségét. Ezzel együtt arra is figyelni kell, hogy az idős, kevésbé aktív kutyus könnyen hízásnak indulhat, ezért érdemes az állatorvost felkeresni, hogy szükséges-e az étkezési szokásokon változtatni.
Ha a kutya látása, hallása romlik, szintén arra utal, hogy négylábú barátunk már idősödik. A homályos szemek és a látással kapcsolatos nehézségek fokozatosan jelentkezhetnek, nehéz az első tünetnél fülön csípni. Ha a kutyus nekimegy a lakásban a tárgyaknak, vagy nem reagál a nevére, akkor biztosan baj van. Ebben az esetben mindenképpen szükséges az állatorvosi vizsgálat, mert a jószág akár agresszívvá is válhat az elvesztett képességek miatti bizonytalanságából fakadóan.
A kutyáknál is kialakulhat szürkehályog, amely egy gyakori szembetegség, és általában genetikai okok húzódnak meg mögötte. A magas vérnyomás is okozhat szemproblémát, a daganatos betegségek pedig vaksághoz is vezethetnek.
A hosszúra nyúlt szunyókálások is intő jelek lehetnek. A szépkorú négylábú bizony sokkal többet alszik, mint fiatalabb korában. Az évek múltával a kutya energiaszintje csökken, hamarabb elfárad, egyre többet szunyókál. Ha a kedvence szívesebben alszik, mint sétál vagy játszik, akkor ne zavarja meg a nyugalmát. Érdemes speciális, idős állatoknak való fekvőhelyet választani a számára, amely kedvezőbb az ízületeinek.
Az inkontinencia sem ritka jelenség az idős kutyáknál. Fontos, hogy ne szidja le az állatot, hiszen az csak felesleges stresszhez vezethet. Szobatiszta kutyák számára ugyanolyan kínos, ha nem tudják kint elvégezni a dolgukat. Az inkontinencia mögött gerincprobléma is állhat, ezért mindenképpen orvosi vizsgálatot igényel.
Csomók és dudorok is megjelenhetnek egy éltesebb korú állatnál. Egyes kutyák hajlamosak ártalmatlan zsíros lipómák kialakulására, de ezek a bőr alatti csomók gyakoribbak a kutyák idősebb korában. Az állatorvosnak azonban ellenőriznie kell a kutyán lévő újabb csomókat, hogy kizárja a rosszindulatú daganat lehetőségét.
Mentális jelek, amelyek a kutya öregedésére utalnak
A viselkedés megváltozása a fent említett testi elváltozások miatt is kialakulhat. Előfordul, hogy a kutya jobban igényli a gazdi közelségét, mert így érzi magát biztonságban. Az idős kutyák számos mentális problémával küzdhetnek:
- félelem ismerős emberektől vagy tárgyaktól
- az alvás-ébrenlét ciklus változásai
- gyakoribbá váló ugatás
- ismétlődő vagy kényszeres viselkedés
- elfelejti azokat a parancsokat és jelzéseket, amelyeket egyszer már jól ismert
- fokozott szorongás
- zavartság és dezorientáció
- jelentős változás a kutya aktivitási szintjében.
A legfontosabb, amit idős társunkért tehetünk, hogy türelmesek maradunk a lassúsága, az inkontinencia-balesetek és úgy általában az egész életritmusa tekintetében. Ha tehetjük, hordjuk rendszeres állatorvosi vizitre, adjunk neki idős kutyák életminőségét javító táplálékkiegészítőket, és töltsünk vele annyi időt, amennyit csak tudunk.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)