Egyre durvábban támad a fagyilkos rovar, így lehet ellene védekezni
A fagyilkos rovar évek óta jelent fenyegetést a diófákra, és idén sem lélegezhetnek fel a gazdák.
Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy egyre nagyobb veszélyt jelent a dióburok-fúrólégy. A fagyilkos rovar évekkel ezelőtt jelent meg először Magyarországon, két évvel ezelőtt pedig jelentős mértékben károsította a termést, éppen ezért ajánlott még időben cselekedni, és megóvni a fákat, olvasható az Infostart cikkében.
Egyre nagyobb problémát okoz ez a rovar a magyar termelőknek
A dióburok-fúrólégy, az Amerikából származó invazív kártevő, immár hetedik éve okoz komoly problémákat a hazai diótermelőknek – írja a teol.hu. Bár évente csak egy nemzedéke kel ki, jelenléte évről évre súlyos károkat okoz, különösen a Tolna vármegyei dióültetvényeken, ahol 240 hektáron folyik árutermelés.
A kártevő a talajban telel át bábállapotban, majd július környékén jelenik meg, és a zöld dióburokba petézik, aminek következtében a dióbél barnul, ehetetlenné válik. Bár a 2024-es aszályos időjárás visszavetette a kikelő egyedek számát, a talajban megbújó bábok túléltek, így idén akár nagyobb rajzás is várható. Gabi Géza agrármérnök szerint a védekezés alapja a korai felismerés és a megelőzés. Július elején célszerű ragacslapokat kihelyezni, lehetőleg magasra, a fák napos oldalára, így követhető a rajzás megindulása.
„Általában nem szokták a diófákat permetezni a gazdák, hiszen méretüknél fogva is nehéz megközelíteni ezeket, de akinek ültetvénye van és lekötött szerződése a termésre, az nem engedheti meg magának, hogy ne védekezzen a kártevők ellen. Két éve a termés 70–80 százalékát vitte el a fúrólégy”
– nyilatkozta a szakértő.
A nagyobb ültetvények esetében elengedhetetlen a permetezés, főként, ha a termés értékesítésére már lekötött szerződések vannak. A szakember javaslata szerint legalább kétszer-háromszor érdemes permetezni júliusban. A drónok használata egyre elterjedtebb a nehezen megközelíthető, magas fák esetében. Ehhez a leggyakrabban alkalmazott készítmények: decis, fendona, karaté, mospilan.
A kártevő lárvái jelenleg akár 60 centiméter mélyen a talajban várják, hogy előbújjanak. Ezért a fák alját is szükséges permetezni, illetve a lehullott diók rendszeres összegyűjtése és megsemmisítése alapvető lépés a fertőzés megfékezésére. Ha erre nincs lehetőség, akkor fólia terítése a fák alá, és a fertőzött diók heti eltávolítása is hatékony megoldás lehet. A mostani idényben várhatóan újra jelentős veszélyt jelent a termelők számára, ezért a szakértők aktív védekezésre és időbeni felkészülésre figyelmeztetnek.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)