Újra támad a kullancslégy: ezért kell óvakodni tőle
Akár egy kirándulás során is kellemetlen perceket okozhat a kullancslégy.
Egyre több helyen bukkan fel hazánkban is a kullancslégy, amely ugyan alapvetően a nagyobb emlősöket támadja, de akár az embert is megcsípheti – hívta fel a figyelmet greendex.hu.
A legyek, bár bosszantó rovarok, de alapvetően nem tűnnek veszélyesnek az emberre nézve. A kullancslégy esetében azonban már a név előrevetíti, hogy nem számíthatunk sok jóra. Bár a kullancsokhoz egyáltalán nincs köze, de az elnevezés nagyon is találó, ugyanis a kullancslégy csíp, hiszen vérrel táplálkozik. Ez egy légy esetében szokatlannak tűnhet, ám az biztos, hogy ettől a rovartól érdemes óvakodni.
Csakhogy a védekezés egyáltalán nem egyszerű ellene, és bár a legyek szemtelenségükről híresek, a kullancslégy túlmegy mindent határon. Alapvetően nem az ember a legfőbb célpontja, de bármilyen melegvérű élőlényt megtámad, és áldozatát nem is hagyja menekülni.
A kullancslégy egyre nagyobb problémát okoz
Érdemes tudni, hogy több alfaja is létezik, ezek némelyike nem rendelkezik szárnyakkal, de bőben akadnak olyan típusai, amelyek a házi legyekhez hasonlóan akár nagyobb távolságokat is képesek megtenni.
A tetűlégy néven ismert rovar elsősorban a lovakat, szarvasmarhákat és nagyvadakat kínozza, de érdemes felkészülni arra, hogy akár egy erdei kirándulás során is felbukkanhatnak, és ha az ember a legközelebbi melegvérű élőlény, a kullancslégy nem fog tágítani.
Kifejezetten nehéz elűzni, ugyanis remekül meg tud kapaszkodni a hajban és a bőrön is, és az sem ritka, hogy beférkőzik akár a ruha alá is. Bár mérete 2 és 9 milliméter között jellemző, ám csípése ettől függetlenül kifejezetten fájdalmas. Célja minden esetben a vérszívás, és ezt az ember esetében még könnyebben megteszi, mint a nagyobb emlősöknél.
Aggasztó, hogy a csípésük után azonnal duzzanat keletkezik, amelyet erős viszketés kísér, és nagyon nehezen múlik el. Ha a kullancslégy felbukkan, a csípés szinte elkerülhetetlen, ugyanis nem lehet megszabadulni tőle, és még lecsapni sem könnyű, hiszen a házi légytől eltérően jóval vastagabb kitinpáncéllal rendelkezik, egy legyintés nem fog ártani neki.
Fontos tudni, hogy csípésükkel baktériumokat és kórokozókat is terjeszthetnek, az arra érzékenyeknél pedig akár anafilaxiás sokk is kialakulhat. Sajnos nem véd ellenük egyetlen készítmény sem, amely például a szúnyogok és kullancsok riasztására szolgál, így csak a zárt öltözék nyújthat védelmet. A kirándulások során sok bosszúságot okozhatnak, hiszen a kutyákat is megtámadhatják, így az érintetlen, sűrű növényzettel benőtt területeket célszerű kerülni.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)