Csótányok jelentek meg a ház körül? Ez az 3 leghatékonyabb módszer ellenük

A csótányok eltávolítása a házból és a kertből komoly kihívást jelenthet.

2025. április 24., 17:26

Szerző:

A csótány az egyik legrettegettebb rovar, amely megjelenhet az ember közvetlen környezetében. Egyetlen háztartásban sem szívesen látott vendég, ami nem is meglepő. Bár kerüli az emberel való találkozást, sokáig megbújhat a lakásban, és számára ideális körülmények között gyorsan el is szaporodhat. Néhány bevált módszerrel azonban hatékonyan kiirtható – hívta fel a figyelmet a The Spruce.

Sokan úgy vélik, hogy a klóros fertőtlenítőszerek és a fehérítő hatékonyak a csótányok ellen vívott küzdelemben. Tény, hogy ezek az anyagok megölik a rovart, amennyiben közvetlenül a kitinpáncélra kerül a maró anyag. Ám nem érdemes mindenhol fertőtlenítőt hagyni a lakásban, ez ugyanis megmarhatja a különböző felületeket, veszélyt jelenthet a kisgyermekekre és a házillatokra nézve, a csótányok pedig messzire el fogják kerülni, de ettől még ott maradnak a lakásban. Ehelyett a szakértők más módszereket javasolnak.

A csótány nem irtható ki könnyen, de ezek a legjobb módszerek

Érdemes felkészülni arra, hogy nagy valószínűséggel több napot és hetet is igénybe vehet, mire a rovarok eltűnnek az ingatlanból, bár ez függ a fertőzöttség mértékétől is. Ha még nem szaporodtak el túlzottan, nagyobb az esély a kiirtásukra. Éppen ezért fontos, hogy amint felbukkan az első példány, azonnal cselekedni kell.

Ahogyan arra már a 168.hu is felhívta a figyelmet, az a legjobb, ha a rovarok be sem jutnak a házba. Érdemes tisztán tartani az udvart már csak emiatt is, és ebbe beletartozik a kukák megfelelő kezelése is. Ezen kívül az is fontos, hogy a lakásban, különösen a konyhában zárt dobozokban tároljuk az élelmiszert, ezek ugyanis csalogatóak lehetnek nemcsak a csótányok, hanem egyéb rovarok számára is.

Ha mégis megtörtént a baj, a szakértők szerint az aeroszolos spray-k lehetnek a leghatékonyabbak. Ezeket kell minden olyan helyre permetezni, ahonnan előjöhetnek a csótányok, ám hátrányuk, hogy az élelmiszerrel érintkező felületekre nem kerülhet belőlük, hiszen az emberi egészségre is ártalmas anyagokat tartalmaznak.

A bórsav, a liszt és a cukor egyenlő arányú keverékéből is készíthető olyan irtószer, amely megöli a csótányokat, ám ennél sokkal hatékonyabbak a ragadós csapdák. Ezekből képtelenek kiszabadulni a rovarok, ráadásul ma már olyan bioverzió is kapható ezekből, amelyek ugyan tartalmaznak egy csalit, ám az nem mérgező, a csótányokat pedig egyszerűen megfogja a ragasztó. Bizonyos esetekben olyan irtószert is érdemes lehet alkalmazni, amelyek nem azonnal ölik meg a csótányokat: ezekből fogyasztanak a rovarok, majd visszabújva a repedésekbe, elpusztulnak.

Bármelyik módszer is tűnik ideálisnak, azt fontos tudni, hogy súlyos fertőzöttség esetén kizárólag a profi szakemberek segíthetnek: ilyen esetekben nem érdemes késlekedni a riasztásukkal.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)